Hlavní navigace

Nikon AF-S 28-300 f/3,5-5,6G ED VR

3. 9. 2010

Sdílet

 Autor:
Nový objektiv Nikon AF-S 28-300 f/3,5-5,6G ED VR nabízí zcela nový rozsah zoomu v řadě objektivů NIKKOR.

Všestranný objektiv s téměř jedenáctinásobným rozsahem zoomu od ohniskové vzdálenosti 28 mm do 300 mm přináší novou úroveň všestrannosti uživatelům digitálních jednookých zrcadlovek formátu FX.

Zurab Kiknadze, Product Manager Lenses, Accessories and Software u společnosti Nikon Europe, říká: „Tento nový, všestranný objektiv NIKKOR si nás zcela získal. Objektiv s rozsahem ohniskových vzdáleností 18-200 mm pro formát DX se ukázal být ohromným úspěchem, jsme proto potěšeni, že můžeme nabídnout výhody tohoto objektivu rovněž zákazníkům využívajícím formát FX.“

Extrémní rozsah 10,7× zoomu objektivu AF-S 28-300 f/3,5-5,6G ED VR činí objektiv ideálním pro všechny fotografické příležitosti. Díky proměnné světelnosti bylo možné udržet velikost i hmotnost objektivu na relativně nízkých hodnotách a uchovat i možnost práce s atraktivními efekty hloubky ostrosti při využití dlouhých ohniskových vzdáleností objektivu.

Systém redukce vibrací Nikon VR II poskytuje stabilnější obraz při fotografování z ruky s využitím všech dostupných ohniskových vzdáleností. Systém nabízí dva režimy redukce vibrací: „Normal“ pro běžné fotografování z ruky a „Active“ pro kompenzaci mechanických vibrací v letadlech a pohybujících se vozidlech. Systém optické redukce vibrací rovněž stabilizuje obraz v hledáčku a umožňuje přesnější činnost autofokusu a snazší určení výřezu snímků – zejména při použití delších ohniskových vzdáleností objektivu až do hodnoty 300 mm.

Objektiv obsahuje dva optické členy ze skel ED a tři asférické optické členy, které mají potlačovat optické vady, k jejichž výskytu dochází u objektivů s velkým rozsahem zoomu. Objektiv pro maximální míru všestrannosti nabízí také nejkratší zaostřitelnou vzdálenost 50 cm v celém rozsahu ohniskových vzdáleností.

Ultrazvukový zaostřovací motor objektivu byl zkonstruován tak, aby zajistil tiché a přesné automatické zaostřování v širokém rozmezí ohniskových vzdáleností a zároveň dovolil intuitivní manuální doostřování. Aretace zoomu zamezuje vysouvání objektivu vlastní vahou při jeho naklonění během transportu a zachovává kompaktní rozměry během skladování a transportu objektivu. Mechanická konstrukce využívá ve velké míře hořčíkové slitiny pro vyšší odolnost a lepší vyváženost objektivu.

Objektiv se dodává včetně sluneční clony HB-50 a měkkého pouzdra. Hmotnost objektivu AF-S 28-300 f/3,5-5,6G ED VR je praktických 800 g.

Doporučená cena objektivu u nás je 23000 korun.

Nikon AFS 28 300 ED VR

Cloud23

 

Ohnisková vzdálenost

28-300 mm

Světelnost

f/3,5-5,6

Nejvyšší clonové číslo

f/22 (při ohniskové vzdálenosti 28 mm), f/38 (při ohniskové vzdálenosti 300 mm)

Konstrukce objektivu

19 čoček/14 členů (včetně dvou optických členů z ED skel a tří asférických optických členů)

Obrazový úhel

75˚-8˚10’ (53˚ – 5˚20’ při použití na formátu Nikon DX).

Nejkratší zaostřitelná vzdálenost

0,5 m (v celém rozsahu ohniskových vzdáleností)

Největší měřítko zobrazení

0,32× (při použití nejdelší ohniskové vzdálenosti)

Počet lamel clony

9 (s optimalizovaným tvarem)

Zaostřování

Autofokus se zabudovaným ultrazvukovým zaostřovacím motorem a manuální zaostřování