Hlavní navigace

Nikon Coolpix P7000

1. 11. 2010

Sdílet

www.nikon.cz, Cena 12 990 Kč Nejhorší fotoaparát je ten, který nemáme s sebou. A nemít s sebou nový Coolpix P7000 od Nikonu by byla vyloženě škoda. Už předchozí model P6000 předst...

www.nikon.cz, Cena 12 990 Kč

Nejhorší fotoaparát je ten, který nemáme s sebou. A nemít s sebou nový Coolpix P7000 od Nikonu by byla vyloženě škoda. Už předchozí model P6000 představoval zajímavou alternativu pro náročné fotografy a šikovné amatéry fotografující denně zrcadlovkami, a P7000 je jeho logickým pokračovatelem. Je určen pro ty, kteří hledají kompaktní balení, protože ne vždy je možné či vhodné s sebou nosit zrcadlovku, jejíž mohutnější tělo a objektiv zabírá více místa a je mnohem těžší.
Na první pohled se model P7000 podobá svému největšímu rivalu G12 od Canonu (respektive Canon se podobá Nikonu – P7000 byla představena 8. září, G12 pak 14. září), a to subjektivně mnohem více než P6000 modelu G11. Nahoře se nachází tři kruhové voliče – ten úplně vlevo slouží k nastavení kvality a velikosti snímků, nastavení citlivosti, vyvážení bílé, bracketingu nebo aktivuje uživatelské menu s možností nastavení šesti parametrů. Nastavujeme zde jednoduše pootočením na vybranou funkci a stisknutím tlačítka uprostřed. Vedle něj se nachází patice pro připojení externího blesku. Neobtěžovali bychom se s ničím větším než velmi dobrým bleskem SB400 rovněž od Nikonu. Pokud vám na velikosti záleží, tak proč na malé tělo používat velký blesk.
Další kruhový ovladač je známý všem uživatelům od kompaktů po nejlepší zrcadlovky, liší se pouze počtem režimů. Na P7000 jsou k dispozici tyto: automat (charakteristická zelená ikonka fotoaparátu), režim P (program či profesionální), A (priorita závěrky), S (priorita clony), dále manuální nastavení, video, scénické režimy, noční portrét a tři uživatelská nastavení U1–U3. Téměř pod sebou (při pohledu shora) se nachází spoušť s prstencem na zoomovaní a tlačítko pro zapínání a vypínání fotoaparátu. Třetí kruhový volič slouží ke korekci expozice v rozmezí –3 EV/+3 EV, klasicky po třetinách. Díky tomu se uvolnila jedna pozice na multifunkčním voliči na zadní části přístroje, nyní je vyhrazena nastavení ostřícího režimu, přičemž rychlost a přesnost ostření by měla být dokonalejší i díky volené velikosti plochy, na kterou má fotoaparát zaostřit. Programovatelnému tlačítku Av/Tv můžete přiřadit jednu z pěti funkcí. Na aparátu se nachází ještě jedno programovatelné tlačítko, a to vpředu na pravé straně pod objektivem.
Fotoaparát rozhodně nepatří k nejmenším kompaktům, díky tomu však dobře padne do ruky a i v kapse o něm vždy víte. K celkovému pohodlnému ovládání přispívá i fakt, že téměř všechno obstaráte jednou rukou, neboť většina tlačítek je soustředěna na zadní straně vpravo, pouze pro použití vyskakovacího blesku je zapotřebí palce druhé ruky.
Displej o úhlopříčce tří palců s vynikajícím rozlišením 921 000 pixelů a slušným pozorovacím úhlem věrně zobrazuje i rozmanité detaily. Celkem užitečnou funkcí je možnost zobrazení virtuálního horizontu, takže vám snímky už nebudou „padat“ do stran. Ti z vás, kdo u fotografování preferujete optický hledáček, ho u tohoto modelu můžete skutečně použít. Není tomu tedy jako u většiny ostatních kompaktů, kde bývá spíše „na okrasu“, zde pokrývá zhruba 80 %. Výsledný obraz hledáčku je na nejkratším ohnisku poměrně dost zkreslen soudkovitostí, ale nebojte se, na vašich snímcích to příliš patrné nebude. Tuto vadu lze navíc potlačit pomocí funkce Distortion control.
Oproti předchozímu modelu je P7000 vybaven objektivem se 7,1× optickým, ne zrovna bleskově rychlým zoomem, a to v rozsahu 28 mm až 200 mm, s velmi dobrou světelností F2,8 na nejširším a ovace nevzbuzující F5,6 na nejdelším ohnisku. Režim Makro ostří od dvou centimetrů, k dispozici je i manuální ostření. V ostatních režimech ostří fotoaparát od 50 cm na nejširším a od 80 cm po nekonečno na nejdelším ohnisku. Komu by nestačilo nejširší 28mm ohnisko, může si přímo od Nikonu přikoupit širokoúhlou předsádku, která se připevňuje do bajonetu pod prstencem, podobně jako výměnné objektivy u zrcadlovek. Předsádka rozšíří ohnisko na konečných 21 mm. Objektiv je vybaven redukcí vibrací VR, skládá se z 11 členů v 9 skupinách, přičemž dva členy jsou z ED skel a čtyři jsou asférické. Clona je kupodivu pouze šestilamelová, což je zarážející, protože Nikon přešel na 7lamelové clony již před padesáti lety.
Novinkou oproti předchozím modelům Nikonu je nový CCD čip o velikosti 1/1,7“ a s rozlišením 10 megapixelů, o zpracování obrazu se stará nový obvod EXPEED 2 C2. Jsme rádi, že šílená honba za megapixely konečně ztratila na významu, a to opodstatněně. Méně je někdy více a v případě kompaktů s malými čipy to platí dvojnásob. V tomto případě znamená větší čip a relativně malý počet megapixelů jediné – lepší fotografie. Na druhou stranu „profesionály“ držící fotoaparát v jedné natažené ruce nezachrání od rozmazaných fotek nic, ani sebelepší stabilizace.
Rozsah citlivosti lze nastavit od ISO 100 až po ISO 3200 a rozšířit na Hi 1. Pod tímto označením se skrývá ekvivalent citlivosti ISO 6400. Nicméně hranice únosnosti šumu je v tomto případě okolo ISO 1000, vyšší hodnoty se již výrazně projeví na kvalitě fotografie.
Kvalita fotografií je překvapivě velmi dobrá, pokud budete fotoaparát i správně držet, potěší vás výsledná ostrost a detaily. Naopak barevnost snímků nám přišla malinko mdlá, a to i při zvýšené saturaci, ale jedná se čistě o subjektivní preference. Fotografovat můžete klasicky do formátu JPG nebo do bezztrátového RAW (NRW) formátu. Jen nám vrtá hlavou, proč Nikon nezvolil NEF.
Možnost nahrávání HD videa (při zachování možností zoomování) v rozlišení 1280 × 720 a 24 snímcích za sekundu je sice hezká, ale úchvatné výkony nečekejte, videa působí malinko trhaným dojmem. V nižších rozlišeních můžeme využít 30 fps, ale kvalita videa při 640 × 480 nebo pouhých 320 × 240 má pak charakter spíše čistě dokumentační. Mikrofon nabídne stereo režim, ale výsledný zvuk není příliš čistý a kvalitní. K dispozici je i vstup pro externí mikrofon, ty ale prozatím Nikon nevyrábí, a tak se musíte poohlédnout jinde.
Co se speciálních funkcí týče, můžete si zapnout funkci rozpoznávání až 12 obličejů nebo automatickou spoušť ve chvíli, kdy fotoaparát rozezná úsměv. Oproti předchozí verzi chybí GPS modul, ale upřímně: než mizerný, to raději žádný. Zabudovaný ND filtr (3EV) můžete nastavit buď manuálně z menu, do něhož je třeba se proklikat, nebo se může zapnout automaticky při vysokém jasu exponované scény.
Celkově se nám nový Coolpix P7000 zalíbil jako kompakt s širokou škálou možností nastavení, na které jsme zvyklí ze zrcadlovek. Vyplňuje mezeru mezi přístroji pro seriozní práci (pro níž volíte zpravidla zrcadlovku) a pro běžné každodenní fotografování rodiny, k němuž postačí jednodušší, menší a lehčí kompakt.
COOLPIX P7000 je dostupný za doporučenou prodejní cenu 12 990 Kč.
Snímač: RGB CCD 1/1,7\\\" (1,49 cm), 10,39 MPix (10,1 Mpix efektivních)
Objektiv: 7,1× optický zoom , 6–42,6 mm (ekvivalent 28-200 mm u kinofilmu)
Světelnost objektivu: f/2,8-5,6
Citlivost: ISO 100–3200, Hi1 (ekvivalent 6400), noční až 12800
Rozlišení fotografií: max. 3648 × 2736 pixelů
Formát snímků: JPEG, RAW
Displej: 7,5 cm, rozlišení 921 000 bodů
Paměť: 79 MB interní, karty SD/SDHC/SDXC
Videosekvence: 1280 × 720 (720p), 640 × 480, 320 × 240
Rozhraní: USB
Hmotnost: 360 g
Rozměry: 114,2 × 77,0 × 44,8 mm