Hlavní navigace

Nikon Coolpix S8100

13. 3. 2011

Sdílet

www.nikon.cz, cena 6 290 Kč Nový stylový kompakt Nikonu s rozlišením 12,1 megapixelů nabídne širokoúhlý objektiv Nikkor s desetinásobným optickým zoomem, natáčením Full HD videa se ...

www.nikon.cz, cena 6 290 Kč

Nový stylový kompakt Nikonu s rozlišením 12,1 megapixelů nabídne širokoúhlý objektiv Nikkor s desetinásobným optickým zoomem, natáčením Full HD videa se stereo zvukem i skvělou kvalitu nočních snímků.
Co do vnějšího zpracování, přístroj hodnotíme jako kvalitní, nikde nic nevrže ani se nehýbe, líbí se nám i ostrý design s nezaoblenými hranami a atraktivní matně černý povrch. Kromě této verze je na českém trhu k dispozici i neméně pohledná červená (mužský názor), další alternativa v podobě zlaté se u nás s nejvyšší pravděpodobností prodávat nebude. Z mechanického hlediska se nám nelíbí snad jen nešťastně umístěný „vystřelovací“ blesk, který může být blokován prstem ruky uživatele a nemusí všem vyhovovat.
Fotoaparát je osazen obrazovým snímačem CMOS s vysokou citlivostí a speciální technologií osvětlení ze zadní strany, což má za následek výborné snímky i při nedostatku světla, potažmo v noci. K ještě lepším výkonům v tomto směru slouží dedikovaný režim Noční portrét, který je vhodný zejména pro fotografie ve špatně osvětlených interiérech, u nichž je patrné výrazné snížení šumu oproti klasickému automatickému programu. Podobně slušných výsledků za použití vlastních technologií dosahuje třeba Canon s modelem PowerShot SD4500 IS či Sony s DSC-TX7.
U nočních portrétů a fotografií obecně se na chvíli zastavíme, protože jsou zřejmě největší devizou tohoto nového kompaktu, patřícího do střední cenové třídy. Kromě výše zmíněného specializovaného režimu přispívá ke snížení šumu i vylepšenému záznamu videosekvencí i patentovaná technologie Nikonu s názvem Expeed C2. Vyznačuje se vysokou citlivostí ISO (až do hodnoty 3200) a snahou o maximalizaci kvality obrazu.
Fotoaparát rovněž disponuje systémy optické i elektronické redukce vibrací, což má za následek snížení pravděpodobnosti rozmazaného snímku. To se hodí nejen pro fotografování za šera, ale i při pořizování akčních záběrů. Právě dynamické, akční fotografie jsou totiž další specializací modelu S8100. Dokáže pořídit až 10 snímků za sekundu, přičemž využívá kromě zmíněné redukce vibrací i vyrovnávací paměť před samotnou expozicí, umožňující pořízení až dvou snímků v rychlém sledu ještě před domáčknutím tlačítka spouště. Z množství automatických režimů, jimiž kompakt oplývá, lze v této souvislosti zmínit zejména Sériové snímání sportu, u něhož se aktivuje funkce automatického sledování konkrétního objektu pomocí autofokusu, a tak tento objekt zaostříte v podstatě bez vlastního přičinění.
Z automatických režimů jsme již některé zmínili, celkově jich přístroj nabízí 17. Kromě nich je k dispozici několik možností manuálního nastavení, i když ne tolik, kolik bychom si představovali. Kladně hodnotíme softwarově nastavitelnou citlivost ISO, kdy fotoaparát uživatele „nenutí“ u daných světelných podmínek k využití konkrétní citlivosti.
Natáčení Full HD 1080p videa začíná být v této kategorii standardem a ani nový Nikon není v tomto směru výjimkou. Video výstupy jsou (podle očekávání) na slušné úrovni, na jedno nabití baterie nahrajete skoro hodinu a půl záznamu v nejvyšší kvalitě.
Celkově se Nikon Coolpix S8100 jeví jako vhodný sekundární fotoaparát i pro poloprofesionální fotografy a amatérské nadšence, kteří nemají vždy možnost nosit s sebou tašku s objemnou zrcadlovkou a několika objektivy. Na velkoformátové fotografie se výstupy z tohoto kompaktu sice nehodít nebudou, ale pro klasickou reportážní fotografii (zvláště z večírků a pokud ji potřebujete třeba na web) je více než ideální. Jak již bylo zmíněno, lze ho se značným úspěchem využít například pro získávání akčních snímků při horším světle, k nimž dopomáhá i výjimečně rychlá pohotovost přístroje při zapnutí. Skutečnost, že nemusíte prakticky vůbec čekat, až se fotoaparát „rozehřeje“, pokládáme za další významné plus.

Snímač: CMOS 1/2,3\\\" (11 mm), 12,75 Mpix (12,1 Mpix efektivních)
Objektiv: Nikkor 10× optický zoom , 5,4–54 mm (ekvivalent 30-300 mm u kinofilmu)
Světelnost objektivu: f/3,5-5,6
Citlivost: ISO 160–3200
Rozlišení fotografií: max. 4000 × 3000 pixelů
Formát snímků: JPEG
Displej: 7,5 cm (3\\\"), rozlišení 921 000 bodů
Paměť: 102 MB interní, karty SD/SDHC/SDXC
Videosekvence: 1280 × 720 (720p), 640 × 480, 320 × 240
Rozhraní: USB
Hmotnost: 209 g (včetně akumulátoru)
Rozměry: 104 × 59,2 × 29,9 mm

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku