Hlavní navigace

Nizozemsko omezuje export některých mikročipových technologií

14. 3. 2023

Sdílet

 Autor: © Edelweiss - Fotolia.com
Evropská země se v čipové várce mezi USA a Čínou staví na stranu Spojených států. Jižní Korea ale vyjadřuje znepokojení.

Nizozemská vláda hodlá v zájmu ochrany národní bezpečnosti omezit vývoz „nejpokročilejších“ mikročipových technologií. Napodobuje tak kroky, které už dříve podnikly Spojené státy. Omezení se týká mimo jiné předního světového výrobce čipů ASML sídlícího právě v Nizozemsku.

Používáte k placení nositelnou elektroniku jako třeba hodinky?

22 %
17 %
1 %
12 %
48 %
Odpovědělo 605 čtenářů.

Čína, proti které je tento krok zjevně namířen, už proti němu podala formální stížnost, doufajíc, že Nizozemsko nebude tak jako „některé jiné země zneužívat opatření pro kontrolu vývozu“. Polovodiče jsou už několik měsíců středem ostrého sporu mezi USA a Čínou, která svého konkurenta označila za „technologického hegemona“.

Dexter Roberts z washingtonského think tanku Atlantic Council v rozhovoru pro BBC rozhodnutí Nizozemska kvitoval. Dle něj jde o „krok vpřed, vítězství pro USA a velmi špatnou zprávu pro Čínu“. „Vztahy mezi USA a Čínou jsou už tak dost špatné. Tohle je ale ještě zhorší,“ uvedl Roberts.

Dle Liesje Schreinemacherové, nizozemské ministryně obchodu se opatření dotknou „velmi specifických technologií v cyklu výroby polovodičů“. „Nizozemsko považuje z důvodů národní a mezinárodní bezpečnosti za nezbytné, aby tyto technologie byly co nejdříve regulovány,“ uvedla Schreinemacherová ve sdělení zákonodárcům, aniž by však explicitně jmenovala Čínu nebo ASML.

Dle nové legislativy budou muset firmy v případě zájmu o vývoz technologií žádat o speciální licence a ASML už uvedla, že předpokládá, že omezení se budou vztahovat na její „nejpokročilejší systémy pro imerzní DUV fotolitografii“. Že by však opatření měla výrazněji ovlivnit její finanční výhled, společnost neočekává. ASML přitom své nejmodernější litografické systémy nemůže z rozhodnutí vlády do Číny prodávat už od roku 2019.

Aktuální krok nicméně navazuje na říjnové oznámení Washingtonu, který chce vyžadovat licence pro společnosti vyvážející do Číny jakékoliv čipy vyrobené s použitím amerických technologií bez ohledu na to, kde ve světě jsou vyráběny.

top100

V současnosti Spojené státy tlačí hlavně na Nizozemsko a Japonsko, aby přijaly podobná omezení. Nad přístupem USA mezitím vyjádřila znepokojení nejen Čína, ale například také Jižní Korea.

„Jihokorejská vláda dá jasně najevo, že podmínky zákona o čipech by mohly prohloubit obchodní nejistotu, porušit práva společností na řízení a technologie a také snížit atraktivitu Spojených států pro možné investice,“ uvedlo jihokorejské ministerstvo obchodu. Země je přitom domovem významných výrobců mikroprocesorů, včetně největšího světového výrobce paměťových čipů Samsung.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Autor článku