Hlavní navigace

Nokia a Microsoft: Partnerství neznamená automaticky úspěch

13. 2. 2011

Sdílet

Jak Nokia, tak Microsoft mohou nově uzavřeným partnerstvím hodně získat, ale i hodně ztratit, tvrdí analytici.

V pátek byla potvrzena zpráva, že Nokia se dohodla s Microsoftem, že adoptuje na svoje smartphony operační systém Windows Phone (více viz článek Windows Phone 7 na telefonech Nokia změní síly v mobilním světě). Potenciální úspěch aliance ale ještě není zaručen, protože její perspektivy závisí na stále relativně malém globálním trhu se smartphony. V roce 2010 bylo podle analýzy společnosti Informa Telecoms & Media prodáno „jen“ 480 milionů smartpthonů ve srovnání se 3,3 miliardami obyčejných mobilů. V roce 2015 by počet prodaných smartphonů měl vzrůst na 1,4 miliardy, zatímco množství obyčejných mobilů neporoste a zůstane na 3,3 miliardách. Největší příležitostí pro Nokii a Microsoft je proto dostat se v nejbližších letech s novými přístroji do cenově příznivé úrovně dostupné širším vrstvám. S tím souvisí ale i možné riziko, pokud nebudou tito partneři schopni nabídnout cenově dostupné přístroje, které uživatelé budou chtít skutečně kupovat, bez ohledu na to, jak dobré recenze na ně budou publikované.

Investoři navíc krok společnosti Nokia hodnotí negativně, jako selhání její strategie s operačním systémem Symbian a ztrátou pozice v souboji s agresivními platformami od Applu a Googlu. Akcie Nokie proto v pátek propadly o 12 %. Podobně také Microsoft v posledních letech zažíval se svojí mobilní platformou ve smartphonech výrazný ústup. Někteří komentátoři tak hovoří o alianci dvou „loserů“ a Ramon Llamas, analytik společnosti IDC, tvrdí, že dřívější neúspěchy obou společností si uživatelé budou pamatovat a nelze je snadno vymazat.

Nicméně obě firmy se snaží změnit image, Microsoft platformu Windows Phone zcela přepracoval, včetně uživatelského rozhraní (podle mnoha komentátorů ale zrušil i některé funkce a vlastnosti, které uživatelé na dřívější platformě Windows Mobile oceňovali) a Nokia se snaží zaujmout novými modely ze série N a E, které mají být uživatelsky atraktivnější. Ovšem její telefony jsou hodně prodávané zejména v Evropě, ale na americkém trhu jsou podle Llamase téměř neviditelné.

Nokia ve snaze posílit pozici Symbianu uvolnila sice před rokem vývoj pod open source licenci, ale ani tak se jí nepodařilo získat silné partnery a softwarové vývojáře, pro které byly aktrativnější platformy od Applu a Googlu. Neúspěch se Nokia snažila eliminovat spoluprácí s Intelem na platformě MeeGo, která je nyní již dokončena, ale příliš velkou popularitu si zatím nezískala a zdá se, že má lepší perspektivy v tabletech a dalších větších zařízeních než ve smartphonech (více o MeeGo najdete v článku Intel chce s OS MeeGo prorazit na trhu s tablety).

David McQueen, vedoucí analytik společnosti Informa Telecoms & Media, říká, že zajímavé bylo rozhodnutí Nokia neadaptovat platformu Android, které je obecně předpovídána nejzářivější budoucnost. A to údajně díky nemožnosti diferenciace a přílišné komoditizace této platformy. Nejedná se ale o další chybné rozhodnutí? S Windows Phone se Nokia sice jistě odliší, otázka je, zda v pozitivním nebo negativním slova smyslu. Přinejmenším by mohla díky Microsoftu lépe proniknout na americký trh a získat zde větší podíl. Nicméně Microsoft již dříve podobnou alianci zkoušel uzavřít se společností Motorola, které ale nebyla podle mobilního konzultanta a vývojáře Douglase Boillinga příliš úspěšná. Nokia se proto bude muset snažit, aby její spolupráce s Microsoftem nepokračovala ve stejných kolejích, protože to by pro obě společnosti znamenalo další prohru.