Hlavní navigace

Nokia Asha se utká s levnými Androidy

29. 11. 2013

Sdílet

 Autor: © Nokia
Společnost Nokia začala prodávat nové, cenově dostupné telefony s uživatelským rozhraním Asha. Doufá, že tímto krokem urve kousek podílu na trhu levným smartphonům s operačním systémem Android.

Dražším z telefonů, které Nokia nově nabídne, je Asha 503. V současnosti je v Evropě ovšem dostupná zatím pouze ve Francii, Itálii a Portugalsku. V ostatních zemích by se měla začít prodávat v následujících týdnech, přesnější datum vydání telefonu v jednotlivých zemích oznámí společnost později.

Druhý z nových telefonů, funkčně ochuzený Asha 502, bude o deset dolarů levnější a bude se prodávat převážně na trzích, kde je velká poptávka po levných chytrých telefonech, tedy například v Indii, na Středním východě nebo v Africe.

Asha 503 3G bude k dostání za cenu 99 dolarů (bez daně a dalších poplatků) a bude mít pětimegapixelový fotoaparát a její třípalcový displej bude chránit Gorilla Glass 2. O deset dolarů levnější Asha 502 má stejný displej i fotoaparát, chybí jí však podpora pásma 3G. Nokia nové telefony poprvé představila v říjnu, včetně modelu Asha 500, který má displej velký 2,8 palců a fotoaparát s rozlišením 2 megapixely. Asha 500 bude stát bez daně 69 dolarů a začne se prodávat koncem letošního roku.

Nové telefony používají aktualizovanou verzi uživatelského rozhraní, které Nokia představila již v minulosti na telefonu Asha 501. Nejdůležitější funkcí uživatelského rozhraní Asha je Fastlane, která ukazuje obsah, k němuž uživatel přistupoval naposledy, ať už se jedná o kontakty či sociální sítě. Uživatelé si mohou sami nastavit, který obsah chtějí sledovat. Kromě představení nových telefonů Nokia také aktualizovala rozhraní zařízení Asha 501.

Co se stane se softwarem Asha poté, až společnost převezme v příštím roce Microsoft, zatím není jisté, nicméně je pravděpodobné, že si toto rozhraní Microsoft ponechá minimálně do chvíle, než bude schopen nabídnout telefony s OS Windows za cenu pod 100 dolarů.

Analytici ze společnosti CSS Insight jsou přesvědčeni o tom, že se Microsoft zbaví všech částí Nokie, které nesouvisí s Lumií, do konce příštího roku.