Hlavní navigace

Nokia sází na nového koně, jejím primárním OS se stal Windows Phone 7

11. 2. 2011

Sdílet

 Autor:
Microsoft Windows Phone 7 dnes zažil nevídaný vzestup, když se stal primární platformou smartphonů finské Nokie, která tak ukončila všemožné spekulace o tom, co všechno je schopná udělat pro návrat na výsluní.

Výkonný ředitel Nokie Stephen Elop již dříve připustil, že vlastním iniciativám společnosti, tedy platformám Symbian a MeeGo, se udržet krok s konkurencí nepodařilo. Změnit by to podle něj mohlo právě uzavřené partnerství: Nokia a Microsoft dnešním dnem uzavřeli strategickou alianci. Společně přineseme uživatelům nový mobilní zážitek podnícený hvězdným hardwarem, inovativním softwarem a skvělými službami. Hodláme vytvořit dosud nevídané příležitosti.“

Mobilní telefony Nokie vybavené operačním systémem Windows Phone 7 budou kombinovat vlastní aplikace Nokie, jako jsou Mapy, s platformami Microsoftu jako Bing, Office či Xbox Live. „Z konkurenčního hlediska umožní spojení Microsoftu s Nokií ekosystému Windows Phone vykročit opravdu jedinečnou cestou,“ uvedl Steve Ballmer, výkonný ředitel Microsoftu.

cyber23

Nokia doufá, že se jí novou strategií podaří vymanit z kola neúspěchů, do kterého se dostala roku 2007 po příchodu Apple iPhone a oznámení open source systému Android od Googlu. Právě Apple a Google jsou v současnosti jejími největšími rivaly. Nokia tehdy dle Gartneru vlastnila téměř polovinu trhu se smartphony, zatímco na Apple připadalo jen 2,7 procenta. Na konci minulého roku se však podíl Nokie propadl až na 31 procent, dohonil ji Android a tržní podíl firmy Apple vzrostl na 16 procent. Výsledky trhu smartphonů za minulý rok zveřejněné analytickou skupinou IDC jsou vám k dispozici na sesterském magazínu ChannelWorld.

Ani Windows Phone 7 však nepředstavuje sázku na jistotu. Přístroje postavené na této platformě se začaly dodávat teprve v posledním kvartálu minulého roku a alespoň prozatím takovou vlnu nadšení, jakou jsme zaznamenali u iOS či Androidu, nevzbudily.

Byl pro vás článek přínosný?