Hlavní navigace

Nokia: Symbian končí, přichází Belle

23. 12. 2011

Sdílet

 Autor:
Nová verze operačního systému Symbian se bude jmenovat Nokia Belle, prozradila firma tento týden v blogovém příspěvku.

Od té doby, co se Nokia rozhodla spolupracovat s Windows Phone od Microsoftu, učinila společnost hodně prohlášení týkajících se Symbianu. Symbian je pro Nokii důležitý jelikož je tato firma závislá na prodeji smartphonů založených na tomto operačním systému, dokud nebude mít v nabídce více zařízení s Windows, což nebude dříve než příští rok.

"Oznámení ukazuje obtíže, jež má Nokia, když se snaží přemluvit spotřebitele k nákupu telefonů se Symbianem, a že si společnost myslí, že Nokia je silnější značka," prozrazuje Ben Wood, ředitel výzkumu u firmy CCS Insight.

Spotřebitelé koupili 19,5 miliónů smartphonů se Symbianem během třetího čtvrtletí tohoto roku, což tomuto operačnímu systému dává 17 procentní podíl na trhu. V minulém roce ve stejném období to bylo 29,5 miliónu prodaných kusů a 36,3 procentní podíl na trhu, vyplývá z průzkumu provedeného společností Gartner.

Nicméně to stále činí ze Symbianu druhý nejsilnější operační systém, hned po OS Android. Smartphony založené na Symbianu jsou stále populární ve východní Evropě a na Středním východě, prozrazuje Gartner.

V blogovém příspěvku není prozrazeno, proč Nokia provedla změnu a společnost neodpověděla na otázky ohledně tohoto tématu.

Dříve v tomto roce se Nokia také rozhodla opustit svoji značku mobilních služeb Ovi.

Vylepšené verze telefonů N8, C7 a C6-01, které jsou nyní odesílány z továren do obchodů, již mají předinstalovaný systém Nokia Belle. Nejprve dorazí do Číny a postupně do celého světa, prozrazuje blogový příspěvek.

Od února 2012 začne Nokia nabízet aktualizaci softwaru pro stávající zákazníky, prozrazuje společnost.

Operační systém Belle byl ohlášen v srpnu a obsahuje např. více domovských stránek, jejichž počet byl zvýšen ze tří na šest, a pull-down menu pro přístup k oznámením.

Widgety pro e-maily, hudbu, oblíbené kontakty a kalendář byly také přepracovány a jsou nyní k dispozici v pěti různých velikostech. Zámek obrazovky prozradí uživatelům nepřijaté hovory, přijaté zprávy a další informace. Nokia také dodává, že vylepšila uživatelské rozhraní pro multitasking.