Hlavní navigace

Nokia Symbian zatím ještě neodepisuje

19. 3. 2011

Sdílet

 Autor:
Společnost Nokia potvrdila, že výměna Symbianu za Windows Phone 7 jako hlavního operačního systému na jejích telefonech zatím není prioritou dne.

Ohlášení partnerství Microsoftu a Nokie (více o něm najdete v článku Windows Phone 7 na telefonech Nokia změní síly v mobilním světě) nebylo jen ránou pro Intel, ale i pro dosavadní hlavní mobilní operační systém Nokie Symbian, který tím pádem začal vypadat neatraktivní pro vývojáře i kupující. Nokia se snaží celou situaci uklidnit a potvrdila, že se Symbianem ještě zdaleka nekončí a že následující rok a půl bude stále primárním OS na jejích telefonech. Nicméně neobjasnila, jak to bude s jeho dalším vývojem a žádné další chystané verze Symbianu nebyly ohlášeny. Otázkou tedy je, jak se tato skutečnost promítne do prodejů jejích smartphonů a zda by přece jen nebylo strategicky výhodnější přejít na Windows Phone 7 co nejdříve.

Nokia ale ani tento krok neplánuje a její první chytré telefony s platformou Microsoftu se mají objevit až v příštím roce. To je naopak poměrně nepříjemná zpráva pro fanoušky Windows Phone 7, neboť Microsoft již minulý měsíc tvrdil, že údajně vyvíjí první smartphone pro Nokii a rok může být v rychle se měnícím světě mobilních technologií poměrně dlouhá doba a za tu dobu se může situace značně změnit v neprospěch nové „koalice“ na poli smartphonů. Analytici také tvrdí, že vytvoření silných paktů může výrobce telefonů také nutit nasazovat zatím ne příliš známé platformy. Více viz článek Z paktu Nokia-Microsoft mohou těžit alternativní plaformy.

Podle komentátorů bylo ohlášení partnerství společností Nokia a Microsoft v minulém měsíci tedy poměrně předčasné a může paradoxně nahrát zejména konkurenčnímu Androidu, u nějž žádná nejistota nepanuje a naopak jeho perspektivy jsou podle analytiků poměrně jisté. Dodávky smartphonů s tímto OS navíc raketově rostou, ze 177 milionů kusů v roce 2009 na 302 milionů v roce 2010 a také podíl prodaných telefonů s Androidem vzrostl ze 4 % na respekt budících 24 %, zatímco Nokia v tomto období zaznamenala pokles z 39 % na 33 % a díky nejistotě ohledně Symbianu v letošním roce tento propad pravděpodobně ještě zrychlí.

Pro obě firmy, jak pro Nokii, tak pro Microsoft, je ovšem vzájemné partnerství klíčové pro jejich budoucnost v mobilním světě – pro Nokii jako pro klíčového výrobce telefonů a pro Microsoft jako pro významného hráče na poli mobilních platforem, protože obě mohou tuto pozici snadno ztratit (pokud se tak již nestalo). Rychlé uvedení nových telefonů s Windows Phone 7 pod logem Nokia by situaci pravděpodobně uklidnilo lépe, než prohlášení jejích představitelů o zachování klíčové role Symbianu na příštích 18 měsíců.

Byl pro vás článek přínosný?