Hlavní navigace

Nokia vyvíjí levný telefon s Androidem

12. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © Nokia
Nokia podle všeho pracuje na novém low-endovém chytrém telefonu. S operačním systémem Android. Ač tento krok může být celkem nečekaný, je celkem možné, že si Microsoft po zakoupení finské společnosti i tyto telefony s konkurenčním operačním systémem ponechá.

Snahu o vytvoření levného telefonu má Nokia už delší čas a její pokusy jsou známy pod názvy Normandy nebo AoL (Asha on Linux). Normandy se zaměřuje na open sourcovou verzi Androidu, se kterým by snad mohla společnost mít větší úspěch než s dosavadní řadou Asha, která je založena na operačním systému System 40.

Podle magazínu Verge projekt finské společnosti přežil i přes společné plány Nokie a Microsoftu, zda však Microsoft nechá tento projekt spatřit světlo dne poté, co společnost začátkem příštího roku koupí, už tak jisté není. Nicméně je zde naděje, že by Microsoft mohl v tomto projektu pokračovat.

I když má totiž Normandy v základech některé z elementů Androidu, vzhled softwaru by si Nokia silně přizpůsobila, stejně jako služby operačního systému. Podobně, jako to například udělal Amazon se svou řadou Kindle. Nový levný smartphone od Nokie vycházející z Androidu by mohl být graficky upraven třeba i do podoby Windows Phone. Normandy by také poskytovala způsob, díky kterému by bylo možné používat služby Microsoftu jako Skype nebo prohlížeč Bing, takže se zakoupením telefonu s Normandy by se lidé nemuseli upisovat ke konkurenčním službám Googlu. Navíc by v něm bylo možno spouštět aplikace určené pro Android, i když obchod Google Play by tento systém využívat nemohl.

První zařízení Normandy jsou v počáteční fázi výroby a testování, vydání by se mohly dočkat začátkem příštího roku. Zda se však tato zařízení vydání dočkají, je otázkou času.