Hlavní navigace

Nokia vyvinula novou platformu pro internet věcí

15. 6. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © Melpomene
Intelligent Management Platform for All Connected Things neboli Impact by měl zastřešit technologie internetu věcí.

Nokia vkládá naděje do Impactu, všeobjímající platformy pro management internetu věcí. Novinka, jejíž plný název zní Intelligent Management Platform for All Connected Things, vychází z již existujícího CPE nástroje Motive Connected Device Platform a snoubí v sobě funkce několika dalších produktů, takže se dá očekávat, že využití najde v prvé řadě mezi broadband a domácími routery.

Už teď podle Nokie Impact podporuje osmdesát tisíc nejrůznějších zařízení a není pochyb o tom, že se mezi nimi brzy objeví další nově představený produkt, tzv. Smart Home Gateway kombinující v sobě kabelový „modem“ s routerem, duální gigabit Wi-Fi a technologie Zigbee a Z-Wave.

Ambice Nokie s Impactem jsou ale vyšší. Společnost doufá, že platforma schopná všeho od sběru dat až po jejich analýzu, najde využití ve firmách a na úřadech jako bezpečnostní prvek správy internetu věcí. Designována je na to, aby mohla běžet v cloudu, kde může být prodávána jako řízená služba, zákazníci ji však mohou zapojit rovněž do vlastní infrastruktury.

Nokia přitom není původcem projektu. První Impact představila už loni v lednu kanadská společnost Mformation Software Technologies, kterou později koupil koncern Alcatel-Lucent. Novinka od Nokie sdílí s původním Impactem od Mformation některé charakteristiky jako například využití bezpečnostního modelu LWM2M, který je dle finské společnosti zásadní s ohledem na sdílení dat.

special_kyberutoky

Nokia, ještě před nedávnem světoznámý výrobce mobilních telefonů, v současnosti nabírá sílu hlavně jako plnohodnotný IoT prodejce, nabízející vše od síťové infrastruktury až po nejrůznější typy senzorů. A kromě 3G a LTE sítí pro mobilní operátory buduje také vlastní IoT sítě.

Kromě jiného do svého portfolia v nedávné době přidala společnost Withings, francouzského výrobce specializovaného na domácí automatizaci. Nově představený Impact by měl být tedy platformou, která bude aktivity Nokie na poli IoT zastřešovat.