Hlavní navigace

Nokia za 15,6 miliard euro kupuje Alcatel-Lucent

 Autor: Fotolia © jcg_oida
Finská společnost Nokia kupuje za 15,6 miliard dolarů francouzský telekomunikační gigant Alcatel-Lucent. Vzniklý subjekt bude mít 114 tsíc zaměstnanců a roční tržby okolo 26 miliard euro.
Martin Stančík 15. 4. 2015

Sdílet

Informace, že spolu obě firmy o možné akvizici jednají, se v médiích objevily na počátku tohoto týdne. Obě společnosti na to v pondělí reagovaly společným prohlášením, podle kterého je jejich jednání „v pokročilé fázi, ale není vůbec jisté, zda bude dosaženo nějaké shody.“ Včera však firmy vydaly společné prohlášení, které akvizici potvrzují.

Akcionáři Alcatel-Lucent získají při akvizici za každou akcii této francouzské společnosti 0,55 akcie Nokie a budou tak ve výsledku ovládat 33,5 % finské společnosti, zatímco akcionáři Nokie si podrží zbylých 66,5 %. Akvizice by měla být dokončena v příštím roce.

Alcatel i Nokia mají silná patentová portfolia. Patenty Nokie primárně pokrývají technologie používané pro komunikaci mezi chytrými mobilními telefony a základnovými stanicemi, zatímco patenty společnosti Alcatel-Lucent jsou pak zaměřené spíše na jiné (doplňkové) telekomunikační technologie.

„I když obě dvě společnosti mají patentovány podobné technologie, tyto technologie se ve velké většině případů nepřekrývají, ale doplňují. Nově vzniklý subjekt tak bude mít ve vlastnictví velmi dobré portfolio patentů,“ řekl Aditya Awasthi ze společnosti Lexinnova.

Množství patentů bude hrát důležitou roli v tom, do jaké míry bude nový subjekt moci v globálním měřítku konkurovat svým největším rivalům, jimiž jsou švédský Ericsson a čínský Huawei. Nokia získá díky akvizici Alcatelu mimo jiné lepší postavení na klíčovém severoamerickém trhu - především v USA.

Zde není síťové vybavení Huawei příliš používáno kvůli zprávě tamního Kongresu z roku 2012, podle které panují obavy z možných bezpečnostních rizik, které by užívání čínských technologií mohlo přinést. To však podle analytika Jacka Golda ze společnosti J. Gold Associates jinde ve světě neplatí.

Jak dodává analytik společnosti Gartner Bill Menezes, po akvizici Alcatelu Nokií budou mít Američané na výběr pouze tři hlavní výrobce síťového vybavení: Nokii, Ericsson a Samsung.

„Otázkou je, zda americký regulátor ve jménu zachování konkurence na trhu opět zváží řešení od Huawei,“ uvedl Menezes. Američtí operátoři AT&T, Verizon a Sprint se k akvizici Alcatelu odmítli vyjádřit. Je však jisté, že ji velmi pečlivě sledují, jelikož AT&T a Verizon již dříve uzavřeli smlouvy na dodávku síťového vybavení právě se společností Alcatel-Lucent.