Hlavní navigace

Norton Internet Security odchází, Norton 360 přichází

6. 4. 2007

Sdílet

Prodej české verze nové generace bezpečnostních produktů pro domácí uživatele a malé firmy – Norton 360 pro Windows XP a Windows Vista, zahájila společnost Symantec.

Prodej české verze nové generace bezpečnostních produktů pro domácí uživatele a malé firmy – Norton 360 pro Windows XP a Windows Vista, zahájila společnost Symantec.

Jde o komplexní systém se kterým zákazník získá kromě ochrany proti virům a hackerům či ztrátě uživatelských dat (včetně firewallu, obrany proti rootkitům a nástrojů pro vyhodnocování rizik) i nástroje pro vyladění výkonu osobního počítače či řešení odhadující, zda není uživatel při on-line transakci připojen k podvodnému webovému serveru.

Norton 360 přitom vychází z již dříve uvedených produktů firmy -- Norton Internet Security, Norton Confidential, Norton Save & Restore a Norton SystemWorks -- a mimo jiné nabízí přepracované uživatelské rozhraní, které výrazně usnadňuje práci i lidem, kteří nejsou v oblasti zabezpečení odborníky. Z jejich pohledu je Norton 360 téměř neviditelný a většinu funkcí včetně aktualizací a kontroly počítače provádí automaticky bez zásahu uživatele.

Určitým předělem je i způsob, kterým je software licencován. Při koupi produktu (předběžná cena byla stanovena na 1680 Kč bez DPH, tedy necelých 2 000 Kč včetně daně) získá právo užívat řešení až na třech počítačích, ale pouze po dobu 365 dní. Pak software v případě nezakoupení nové licence přestává fungovat. Symantec tak podle svých slov vstupuje na pole SaaS (Software-as-a-Service), kdy zpoplatňuje aktualizace a další služby (třeba jde o dále neúčtovanou možnost on-line záloh o kapacitě až 2 GB na servery Symanteku, a to včetně inkrementální metody zálohování) a nikoliv samotný program. Po roce užívaní si uživatel tedy musí licenci obnovit, i když by chtěl používat jen některé funkce softwaru, jako třeba defragmentaci disku.

Norton 360 také využívá služeb sítí Global Intelligence Network a SONAR (Symantec Online Network for Advanced Response), které sledují výskyt internetových hrozeb prostřednictvím více než 40 000 senzorů ve 180 zemích světa.