Hlavní navigace

Notebooky Lenovo, Toshiba a Dell obsahují nebezpečný software

8. 12. 2015

Sdílet

 Autor: © piumadaquila.com - Fotolia.com
Bezpečnostních chyb nalezených v podpůrném softwaru předinstalovaném jednotlivými výrobci přenosných počítačů přibývá -- nejnovější hrozby jsou spojené se stroji od firem Lenovo, Toshiba a Dell.

Nové chyby byly objeveny v aplikacích Lenovo Solution Center, Toshiba Service Station a Dell System Detect, přičemž jako nejzranitelnější se jeví první jmenovaná, která na počítačích s operačním systémem Windows může šikovným útočníkům dovolit prostřednictvím webových stránek spustit škodlivý kód.

Chyby objevil a upozornil na ně hacker z řad veřejnosti a přiměl tak k reakci koordinační centrum CERT z Carnegie Mellon University, které vydalo bezpečnostní výstrahu.

Jeden z problémů způsobuje LSCTaskService, služba vytvářená aplikací Lenovo Solution Center, na kterou jsou navázána systémová oprávnění. Služba otevírá http démon na portu (55555), který je schopen přijímat příkazy. Jeden z nich, s názvem RunInstaller, přitom kontroluje soubory umístěné v %APPDATA%\LSC\Local Store folder.

Do tohoto adresáře může zapisovat kterýkoliv uživatel, bez ohledu na oprávnění, nicméně soubory jsou spouštěny jako systémové, což znamená, že i cizí uživatel může využít této chyby a získat plnou kontrolu nad systémem.

Díky návazné chybě navíc útočník ani nemusí vkládat vlastní soubory do zmíněného adresáře. A aby toho nebylo málo, LSCTaskService je zranitelná i skrz takzvanou cross-site request forgery (CSRF), útok do internetových aplikací pracující na bázi nezamýšleného požadavku pro vykonání určité akce v této aplikaci, který ovšem pochází z nelegitimního zdroje.

Což ale znamená, že aby útočník zneužil první dvě chyby, nemusí mít ani lokální přístup do systému, ve kterém je nainstalováno Lenovo Solution Center a stačí mu uživatele dostat na škodnou webovou stránku.

Chyby dalších jmenovaných výrobců už tolik závažné nejsou. Aplikace Toshiba Service Station vytváří službu TMachInfo, která běží jako systémová a přijímá příkazy skrz UDP port 1233. Jeden z nich, nazvaný Reg.Read, lze využít ke čtení většiny registrů Windows jako systémový uživatel. „Nevím, k čemu to využít, ale někdo jiný by mohl vědět,“ píše ve své zprávě hacker s nickem slipstream.

Cloud22

A chyba, kterou objevil v Dell System Detect paradoxně vyplynula z řešení, kterým se Dell pokusil záplatovat předchozí jinou chybu. Týká se ověřovacích podpisů RSA-1024, u nichž je údajně potíž v tom, že je firma umístila na své webové stránky, kde s k nim mohou dostat útočníci a následně je zneužít.

Lenovo uvedlo, že chyby prověří a poskytne potřebné záplaty, než tak ale učiní, uživatelé si prý mohou Lenovo Solution Center odinstalovat. Toshiba a Dell se k problémům zatím nevyjádřily.