Hlavní navigace

Nová funkce Gmailu budí obavy o soukromí uživatelů

11. 1. 2014

Sdílet

 Autor:
Uživatelé Gmailu dostanou brzy možnost posílat zprávy ostatním majitelům poštovního účtu od Googlu bez ohledu na to, jestli znají jejich e-mailovou adresu.

Nová funkce bude dostupná těm uživatelům, kteří vlastní aktivní účet na Gmailu i na sociální síti Google+. Uživatelé Gmailu budou moci přímo v poli pro zadání adresy příjemce listovat seznamem svých kontaktů z Google+ a těm pak posílat zprávy. Přesné znění e-mailové adresy přitom nemusejí vůbec znát.

Google novou funkci představil na oficiálním blogu. Podle produktového manažera Davida Nachuma je hlavním cílem usnadnit emailovou komunikaci mezi uživateli Gmailu a Googlu+.

Nová funkce je volitelná. Uživatelé si ji mohou z vlastního rozhraní odstranit a současně mohou umožnit kontakt pouze lidem, které mají na Google+ ve svých kruzích. Ve výchozím nastavení funkce je nicméně dovoleno vše.

Nástroj tak přirozeně vyvolává obavy o možné narušení uživatelského soukromí. Nejvíce kritikům vadí fakt, že uživatelům budou přicházet zprávy od naprosto cizích uživatelů.

Podle Nachuma budou uživatelé na spuštění nové funkce upozorněni a bude jim vysvětleno, jak změnit její výchozí nastavení. Současně upozornil, že emailová adresa nebude kontaktům z Google+ viditelná až do chvíle, než její majitel odpoví na první zprávu.

special_kyberutoky

Ze strany Googlu jde o další krok v propojování Gmailu s vlastní sociální sítí. Naposledy takto zavedl pravidlo, že registrací v Gmailu se uživatelům automaticky vytvoří také účet v Google+.