Hlavní navigace

Nová hrozba: Notebooky lze prolomit během minut

18. 9. 2018

Sdílet

 Autor: © chanpipat - Fotolia.com
Bezpečnostní inženýři ze společnosti F-Secure upozornily na nový typ cold boot útoku, který ohrožuje zařízení od Applu, Dellu či Lenova. Vyžaduje však fyzický přístup k počítači.

Hackerovi ke zmocnění se obsahu napadeného počítače stačí necelých pět minut, informuje ve zprávě o nové bezpečnostní hrozbě blog F-Secure. Podle společnosti jde o hrozbu související s tzv. cold boot útokem, tedy vyžadujícím restart počítače.

Útočník však k provedení útoku potřebuje také fyzický přístup k počítači, který restartuje a zmocní se informací z paměti RAM. Objevitelé zneužitelné chyby při svých testech zjistili, že metodu lze využít na téměř veškeré moderní notebooky, včetně ty od Applu, Dellu a Lenova.

Součástí všech je sice bezpečnostní opatření, které má podobnému útoku bránit, podle zjištění F-Secure je však relativně snadné je překonat a tento typ útoku provést. Přesto, že je známý více než deset let, je tedy, zdá se, stále relevantní.

A nejspíš i nadále bude, protože pro výrobce prý nebude snadné mu předcházet jinými způsoby, byť uživatele může uklidnit, že útok vyžaduje přímý přístup k počítači.

Cloud22

Přesto, pokud byste měli obavu, že svůj notebook někde zapomenete a vystavíte ho možnému zneužití, zvažte jej uvést namísto obvyklejšího spánku do režimu hibernace.

V něm jsou totiž data spuštěných programů i otevřené dokumenty uloženy na pevný disk a nezůstávají tak v paměti, kde je lze v případě cold boot útoku zneužít.