Hlavní navigace

Nová Motorola Razr dává naději o budoucnosti skládacích mobilů

21. 11. 2019

Sdílet

 Autor: Motorola
To ještě ale neznamená, že máte běžet a hned si ho koupit!

Po měsících šeptandy a škádlení se konečně prodral na světlo světa telefon s ohebným displejem s příslibem, že změní náš pohled na mobilní technologie. Ve skutečnosti je to ovšem hodně drahý přístroj nabitý kompromisy a v neposlední řadě disponuje křehkým displejem.

S ohebnými přístroji je to hlavně díky fiasku Galaxy Fold již známý příběh, zdá se tedy že i Motorola Razr si říká o výprask. Telefon půjde do prodeje 26. prosince pouze v USA s cenovkou 1500 USD.

Podobně jako u Galaxy Fold se dá říct i u Motorola Razr: profesionál nedoporučuje! Zatímco Galaxy Fold byl telefon pro efekt bez přidané hodnoty a funkce, Motorola Razr se alespoň snaží položit základy pro nový druh mobilního přístroje.

Proč je tomu tak: Galaxy Fold má horizontální skládací uspořádání, které umožní vytvořit obrazovku podobnou malému tabletu v těle telefonu normální velikosti. Oproti tomu Motorola Razr toto staví na hlavu a snaží se nabídnout dostatečně velkou obrazovku smartphonu ve výjimečně kompaktním rámu.

Galaxy Fold má nedostatečné rozlišení a 7,3 palce velký displej vám nedovolí dělat nic extra oproti například Galaxy S 10. Je možné pracovat na jednom displeji na jednou na třech aplikacích, nebo jsou dvě aplikace maximum?

Razr se ale snaží vyřešit naší touhu mít velký displej v malém kompaktním telefonu, který se vejde do kapsy. Složená obrazovka má velikost 6,2 palce a skládá se ze dvou částí 2,8 a 3,7 place. Ještě, ale nevytahujte peněženku, zdá se, že stále není možné dosáhnout stejné kvality jako u špičkového displeje. Jak dlouho vydrží mechanismus spojů při častém skládání displeje je také otázka. Skládací obrazovka stále zůstává jen kompromisní skládačka displejů nestandardního vzhledu.

Nezapomínejme také na skutečnost, že Motorola je vlastněná společností Lenovo, což rozhodně není firma, která se může pochlubit skvělou podporou systému Android. Pokud Motorola nedokáže zajistit spolehlivou podporu svým běžným a již zaběhlým telefonům, co lze asi tak očekávat u přístroje s tak složitou údržbou a manipulací jako je Razr, který bude používat méně lidí?

Nepochopitelné je, že Razr bude prezentován jen se systémem Android 9, který v prosinci bude už 17 měsíců starý. Přitom aktuální verze Android 10 s podporou ohebných displejů je na trhu již od září. Toto rozhodnutí nevzbuzuje příliš důvěry.

Cloud22

Celkově vzato, není Razr telefon, který byste si pravděpodobně chtěli koupit, ale je to spíše slibný nový začátek éry skládajících displejů. Tento trend stojí za to sledovat a jsem zvědavý kam se posunou i další značky kromě Motoroly.

Oproti předchozím pokusům se zdá, že nyní se jedná o krok správným směrem, ale technologie a její implementace musí ještě o něco uzrát. Zatím nejsme u cíle, ale každý příběh má svůj začátek, nechme se překvapit, kam nás Razr zavede.