Hlavní navigace

Nová služba od Googlu umožní spojit se online s doktorem pomocí videa

15. 10. 2014

Sdílet

 Autor: © Kurhan - Fotolia.com
Google testuje ve svém vyhledávači novou funkci, která umožní lidem hledajícím informace o zdraví spojit se pomocí video chatu přímo s doktorem.

Funkce je součástí služby Google+ Helpouts, jež byla spuštěna před rokem a umožňuje pracovníkům ve zdravotnictví v reálném čase pomocí videa přes počítače či mobilní zařízení dávat rady lidem ohledně jejich zdravotního stavu.

„Pokud hledáte základní informace o zdraví - například věci týkající se nespavosti či otravy jídlem - našim cílem je poskytnout vám informace, které vám co možná nejvíce pomohou. Zkoušíme proto tuto novou funkci, abychom zjistili, zda může být pro lidi užitečná,“ uvedl pro Computerworld mluvčí Googlu.

Nová funkce v Helpouts nabídne odkaz na video chat s doktorem tehdy, když uživatel do vyhledávače Googlu zadá konkrétní klíčová slova, například "bolest ramene". Podle statistik se používání video chatu a jiných forem komunikace na dálku se zdravotnickými pracovníky zvýšilo od roku 2012 o čtyřista procent.

Jen v tomto roce ve Spojených státech a Kanadě bude 75 milionů z celkových 600 milionů návštěv obvodních lékařů podle konzultantské společnosti Deloitte provedeno pomocí "elektronických návštěv" (tzv. eVisits).

S tím, jak dospívá populace "Baby Boomers" a rychlost připojení k internetu se za poslední dekádu desetinásobně zvýšila, bude "telemedicína" čím dál využívanější (a méně nákladnou) alternativou k tradičním návštěvám doktora. Například v listopadu minulého roku University of Pittsburgh Medical Center (UPMC) přepracovalo svůj portál pro pacienty MyUPMC a představilo službu AnywhereCare, jež pacientům nabízí elektronickou konzultaci (pomocí telefonu či video konference) s doktorem 24 hodin denně sedm dnů v týdnu.

soutez_casestudy

UMPC, což je mimo jiné jeden z velkých poskytovatelů zdravotního pojištění, spolupracuje s jedenadvaceti nemocnicemi a čtyřmi stovkami dalšími zdravotnickými zařízeními. Organizace uvádí, že služby AnywhereCare jsou od uživatelů v 80 % hodnoceny pozitivně. Podle výkonné ředitelky pro telemedicínu na UPMC Nataši Sokolovičové pacienti oceňují pohodlí a rychlost péče na dálku.

Google novou funkci ve svém vyhledávači spustil bez mediálního humbuku a testuje ji zatím pouzena omezeném počtu uživatelů, přičemž hradí všechny náklady na doktory. Není tak jasné, kdy či zda vůbec bude služba oficiálně spustěna a jaká bude její cena. I pokud by Google službu nakonec opravdu spustil, na její zprovoznění v Evropě si ještě nějaký čas počkáme.

Byl pro vás článek přínosný?