Hlavní navigace

Nová technologie: Papír od Xeroxu se umí sám vymazat

Papír, jehož potisk se automaticky vymaže po 24 hodinách, představili vědci společnosti Xerox. Tento papír je vhodný v prvé řadě pro firmy, které často tisknou jen dočasně použitelné dokumenty a nová technologie jim tak přináší snížení celkových nákladů na tisk, vyšší bezpečnost před zneužitím vytištěných informací a také omezení dopadů na životní prostředí.
Martin Noska 6. 5. 2008

Sdílet


Papír, jehož potisk se automaticky vymaže po 24 hodinách, představili vědci z výzkumného centra společnosti Xerox v americkém Palo Altu. Tento papír je vhodný v prvé řadě pro firmy, které často tisknou jen dočasně použitelné dokumenty a nová technologie jim tak přináší snížení celkových nákladů na tisk, vyšší bezpečnost před zneužitím vytištěných informací a také omezení dopadů na životní prostředí.

Podle Erica Shradera z výzkumného centra Xeroxu se nepotvrdila předpověď, že díky nárůstu elektronických dokumentů používání papíru vymizí, ale jejich růst má naopak za následek i zvýšení objemu tisku. Řada vytištěných dokumentů jako například webové stránky či e-maily jsou totiž po přečtení často vyhozeny či recyklovány a v běžné kanceláři se údajně jedná v průměru o dvě až pět takových stránek za den.

Tento nový papír pak může být použit až stokrát, neboť obsahuje speciální molekuly, jež jsou aktivovány poté, co jsou vystaveny ultrafialovému záření, které je emitováno tenkou lištou v tiskárně. Molekuly se samy po uplynutí 24 hodin vrátí do původního stavu a vytištěná informace je tím smazána. Při vystavení vysoké teplotě pak tento proces nastane okamžitě.

Shrader dodává, že ultrafialová lišta je velmi malá a může být použita i v přenosných modelech tiskáren. V současnosti tato technologie umožňuje pouze černobílý tisk a v kvalitě vhodné pro běžné účely, nicméně kdy se tento papír a příslušné tiskárny dostanou k uživatelům, firma ještě neupřesnila.
Nenechte si ujít:
Stane se e-papír náhradou běžného papíru anebo spíš LCD displejů?

Zabraňte nežádoucímu úniku dat ze své firmy

Epson chrání laserové tiskárny technologií Smartcard

Vydírání se souhlasem: jak přinutit uživatele pornostránek zaplatit?

10 hlavních bezpečnostních hrozeb roku 2008

Šifrovací software se dnes stává v organizacích již téměř nutností