Hlavní navigace

Nová technologie umožní emulovat flash na jakémkoliv zařízení

Firma zabývající se mobilní reklamou vytvořila JavaScript knihovnu, která dovoluje zobrazuje flashové reklamy na zařízeních jako je třeba iPad i navzdory pohrdání Applu touto multimediální platformou společnosti Adobe.
Petr Šverák 4. 6. 2010

Sdílet

Knihovna, která byla pojmenována Smokescreen, překresluje flashové reklamy do JavaScriptu a HTML5 v prohlížeči, pokud zařízení nedokáže zobrazit Flash. Technologie Smokescreen, jež byla původně vyvinuta Chrisem Smoakem z RevShockAds, znamená velký přínos, jelikož společnosti, které tvoří flashové reklamy nebudou nadále muset vyvíjet jinou verzi, aby tak mohli reklamu nabídnout i miliónům uživatelů iPhonu a iPadu. Funguje ovšem i na tradičních desktopových prohlížečích bez Flashe.

"Spousta lidí stále chce používat své Adobe nástroje pro tvorbu reklamy a její přetváření jen kvůli jedné platformě je poměrně hloupé," vysvětlují tvůrci na Smokescreen blogu.

Technologie Smokescreen potřebuje aktualizované prohlížeče a demo reklamy fungují na prohlížečích Firefox 3.6, Chrome 5, Safari 4 a na mobilním Safari, zatím nefungují na prohlížeči Internet Explorer 9 od Microsoftu, ale snad brzy budou, prozrazují tvůrci.

Zdrojový kód Smokescreen bude brzy zveřejněn pod open source licencí. Vývojáři již nyní nabídli množství preview spolu s demy. Eventuálně bude k dispozici i podpora a servis za nízké poplatky, jak vyplývá z Smokescreen blogu.

Vývojáři jsou knihovnou Smokescreen nadšeni. "Flash přehrávač Smokescreen Chrise Smoaka napsaný v JavaScriptu je úžasný počin," napsal Simon Willison, spolutvůrce Djanga, což je prostředí pro tvorbu webových aplikací v jazyce Python, na svém blogu.

Nicméně, dodává Willison, "jediné čeho se bojím, je výkon. Velikost knihovny 175 KB a přes 8 tisíc řádků JavaScriptu by mohlo znamenat problémy na slabších mobilních zařízeních."

JavaScriptová knihovna Smokescreen musí být stažena a spuštěna ve webovém prohlížeči. Vzhledem k tomu, že mobilní zařízení nabízejí méně výkonu než stolní počítače, čas, který je potřeba k vykreslení reklamy, je přímo úměrný výkonu zařízení. Vývojáři varují, že technologie Smokescreen není stejně rychlá jako Flash plugin, ale výkon může být vylepšen.

V testu Smokescreen knihovny na iPhonu se ukázalo, že čím více je animace složitější, tím pomaleji je reklama vykreslena. Na počítači šlo vše značně rychleji.

"Vzhledem k tomu, že technologie Smokescreen je napsána v JavaScriptu, je pomalejší než Flash plugin a je limitována výkonem prohlížeče," je vysvětleno na Smokescreen blogu. "Dokud se nám nepovede najít více triků, jak vylepšit rychlost, je možné, že některá dema nepoběží dostatečnou rychlostí na zařízeních iPad, iPhone a iPod."