Hlavní navigace

Nová technologie umožní spouštět Android aplikace pod Windows

Společnost Bluestacks brzy začne nabízet technologii, jež umožní uživatelům provozovat Android aplikace na jejich laptopech a desktopových počítačích jako by pro ně byly přímo napsané.
Petr Šverák 27. 5. 2011

Sdílet

Firma totiž vyvinula vlastní virtualizační technologii, která umožňuje spustit Android OS na x86 počítačích využívajících operační systém Windows.

"Není to jako mít nainstalované dvě verze Windows," vysvětluje Rosen Sharma, prezident a CEO společnosti. Koncový uživatel nemusí přepínat mezi operačními systémy. Jednoduše klikne na ikonu Android aplikace, ta se spustí a dá se normálně využívat.

Zatímco většina Android aplikací je navržena pro dotykové displeje, nová technologie umožní ovládat aplikace pomocí myši nebo touchpadu. V budoucnu se počítá i s podporou spouštění aplikací pod Windows i pro jiné operační systémy, například WebOS nebo Meego.

Některé společnosti mají zájem o běh Android aplikací na svých firemních stolních počítačích, jelikož vyvíjejí interní Android aplikace a ne všichni jejich zaměstnanci mají příslušná zařízení. Nová technologie také ulehčí firmám práci, mohou totiž vyvinout pouze jedinou aplikaci, která bude pracovat jak na telefonech s Androidem, tak na počítačích s Windowsem.

Společnost Bluestacks plánuje oznámit spolupráci s firmou Citrix, což znamená, že tato firma bude moci rozšířit svou politiku ohledně aplikací pro Windows i na prostředí Android. Díky tomu bude společnost schopna distribuovat a spravovat aplikace, jejich zálohy a aplikovat svou politiku na Android produkty stejně jako je tomu teď u Windows aplikací.

Technologie by mohla najít uživatele i mezi mladými lidmi, kteří využívají radši své smartphony než počítačů a mohli by tak chtít využívat své oblíbené aplikace i na laptopech. Příští týden by měli být známy i OEM společnosti, které budou mít zájem integrovat nový software do svých produktů. Nový software by měl být k dispozici ke stažení od června nebo července.

I jiné společnosti se snaží využívat virtualizaci a Android pro různé možnosti, ale většinou pouze na smartphonech. Například VMware prezentoval technologii, která umožňuje uživatelům provozovat dvě verze operačního systému Android na jednom zařízení. Open Kernel Labs nabízí technologii, která dovoluje spustit jednotlivé aplikace ve virtuálním prostředí, což je chrání od možných rizik ukrytých v telefonu.