Hlavní navigace

Nová verze MySQL 5.6 vylepšuje možnosti firemního nasazení

 Autor: © Petya Petrova - Fotolia.com
Oracle tvrdí, že vývoj MySQL dosáhl významného milníku. Nový přístup má zlepšit stabilitu a funkcionalitu open source databáze MySQL.
Filip Brůcha 4. 10. 2011

Sdílet

Ve svém projevu na konferenci OpenWorld to řekl Tomas Ulin, viceprezident Oraclu pro MySQL. Ten informoval o dostupnosti druhého DMR (development milestone release) pro MySQL 5.6 a stejně tak i pro  MySQL Cluster 7.2. „Tento kód by již neměl být považován za nedopečený,“ řekl Ulin.

Oracle se podle něj před rokem rozhodl změnit vývojový model a zaměřil se na postupná zlepšení. „S každým milníkem se snažíme přinést pouze nové nástroje té nejvyšší kvality. Klidně bychom proto dnes mohli [DMR 2] ohlásit za kandidáta na vydání,“ prohlásil. Lze se prý proto spolehnout na to, že do MySQL 5.6 bude přidáno hodně věcí ještě předtím, než se vývoj databáze dostane do fáze GA (general release candidate).

Mezi hlavní vylepšení nové verze MySQL bude patřit výkonnější ukládací engine InnoDB a také schopnost replikace. Ulin se ještě zmínil o lepších bezpečnostních nástrojích, velkém množství komerčních rozšíření pro podnikové zákazníky a lepším Windows managementu. Linux je pro Oracle stále hlavní platformou, jeho cílem je ale dosáhnout stejného či dokonce lepšího nasazení MySQL také na Windows. Z tohoto důvodu začal Oracle propagovat MySQL jako lepší alternativu k Microsoft SQL Server. Uživatelé operačního systému Windows prý mohou s MySQL dosáhnout významných úspor nákladů.

Budoucnost MySQL ve vlastnictví Oraclu se dostala pod přísný dohled ve chvíli, kdy se uskutečnila akvizice jejího předchozího majitele, společnosti Sun Microsystems. Mnoho členů komunity se obávalo, že by Oracle mohl upřednostnit svá vlastní databázová řešení na úkor MySQL. Jak se však ukázalo, Oracle má s open source databází velké plány.