Hlavní navigace

Nová verze Solarisu rozšíří možnosti virtualizace

10. 9. 2010

Sdílet

Společnost Oracle prozradila detaily o novinkách v unixovém operačním systému Solaris, který převzala od firmy Sun Microsystems po jejím nákupu. Změny se týkají hlavně oblasti virtualizace.

Společnost oznámila konkrétně Oracle Solaris 10 9/10, Oracle Solaris Cluster 3.3 a Oracle Solaris Studio 12.2. Oracle zdůrazňuje, že operační systém Solaris je zaměřen hlavně na využití v systémech s velkou pamětí a na vícejádrových procesorech a současně má nabízet velký výkon, bezpečnost a rozšiřitelnost.

"Oracle Solaris poskytuje ověřenou, enterprise-class spolehlivost, bezpečnost a výkon, jež zákazníci potřebují pro jejich nejvíce důležité, ale i obyčejné aplikace," říká John Fowler, výkonný viceprezident sekce operačních systémů ve společnosti Sun.

Mezi novinky v Solaris 10 9/10 patří vylepšení v oblasti sítí a výkonu, virtualizace, updaty pro Solaris ZFS (Zettabyte File System) a schopnosti využívat nejnovější SPARC a x86 procesory, prozrazuje společnost Oracle. Také je k dispozici množství oprav a hardwarové podpory, jež se dají "velmi lehce nainstalovat" a je zachována kompatibilita s více než 11 tisíci produkty a aplikacemi od třetích stran, prozrazuje Oracle.

Verze 10 9/10 nabízí síťové a databázové optimalizace pro Oracle RAC (Real Application Clusters). Mimoto Solaris Containers nyní poskytují pokročilé P2V (Physical to Virtual) schopnosti, které umožňují přesunutí existujících Oracle Solaris 10 fyzických systémů do virtuálních kontejnerů.

Virtualizované instance operačního systému Solaris jsou v nové verzi více spolehlivé pokud jsou využívány pomocí Oracle VM pro SPARC, jež je znám také jako Logical Domains, říká Oracle. ZFS oproti tomu obsahuje nástroje na podporu zotavování z problémů souvisejících s neplánovanými prostoji a také nabízí on-line správu zařízení pro provádění změn v konfiguraci systému souborů bez nutnosti přechodu do stavu off-line.

Solaris Cluster 3.3 nabízí společnostem vysokou dostupnost a obnovení po nehodách. Umožňuje také vytvářet virtuální skupiny aplikací pomocí Oracle Solaris Containers v Oracle Geograohic Edition. Produkt spolupracuje s aplikačním serverem Oracle WebLogic Server stejně tak jako se Siebel CRM, MySQL Cluster a Oracle Business Inteligence Enterprise Edition 11g, což umožňuje konsolidaci ve virtuálních prostředích.

Produkt Cluster také podporuje InfiniBand ve veřejných sítích. Mezi bezpečnostní  funkce patří Oracle Solaris Trusted Extensions pro aplikace a služby, které potřebují vysokou ochranu, vysvětluje Oracle.

Solaris Studio 12.2 nabízí balíček nástrojů pro vytváření jedno nebo více vláknových aplikací, doplňuje Oracle. Je vybaveno IDE s code-aware editorem a workflow.