Hlavní navigace

Lithium-vzduchové baterie výhledově až desetinásobně překonají kapacitu standardu Li-Ion akumulátorů

2. 11. 2015

Sdílet

 Autor: Peter Sayer, IDG US
Lithium-vzduchové (Lithium-air) baterie mají nabídnout až desetinásobnou kapacitu oproti dnes rozšířeným lithiově-iontovým bateriím. Ty jsou sice lehké, na svou kapacitu však příliš objemné.

Vědci z univerzity v Cambridge proto už roky pracují na vývoji baterie, která by měla všechny výhody té lithium-iontové, ale zabírala by méně místa.

Budoucnost by měla být v bateriích lithiově-vzduchových, dosavadní experimentální modely se však ukázaly jako nestabilní s neuspokojivým tempem nabíjení/vybíjení a také málo efektivní. A co víc, fungovat mohou jen v prostředí s čistým kyslíkem, což je v normálním prostředí činí nepoužitelnými. Tedy alespoň prozatím.

Problém s kyslíkem vědci zatím nevyřešili, významně ale pokročili v problematice stability a efektivnosti, když do baterií přidali jodid lithný a uhlíkové elektrody vyrobené z grafenu, tedy supertenkého uhlíkového materiálu.

Přidáním jodidu litného vývojáři zamezili vzniku nežádoucích chemických reakcí, které u dřívějších modelů lithiově-vzduchových baterií vedly k jejich postupnému zničení. Po této úpravě baterie vydrží mnohonásobně vyšší počet nabití a vybití -- až dva tisíce.

Navíc, výdrž baterie tak už je skoro srovnatelná s baterií li-ionovou. Přesto ještě vývojářům zbývá vyřešit celou řadu problémů, než budou moct lithiově-vzduchové baterie představit pro komerční využití.

Cloud22

Jejich kapacita je sice pozoruhodná, ovšem výrazně klesá úměrně nabití a vybití, navíc v bateriích dochází k chemickým reakcím, které můžou v krajním případě vést až k explozi...

Ale i když vědci učinili další významný krok, který je přiblížil k jejich zrodu, stejně si na ně alespoň deset let ještě počkáme.