Hlavní navigace

Nové čipy ARM výrazně zvýší výkon telefonů

3. 6. 2019

Sdílet

 Autor: © Christoph Plueschke - Fotolia.com
Vylepšení od ARM by mělo telefonům zajistit výkon srovnatelný s notebooky.

ARM, společnost jejíž čipy dnes najdete prakticky v každém chytrém telefonu, oznámila novou generaci CPU Cortex a GPU Mali. Obě s výrazně zvýšeným výkonem. ARM dokonce tvrdí, že Cortex-A77 CPU nabídne výkon „srovnatelný s dnešními notebooky“.

Cortex-A77 CPU a Mali-G77 GPU by měly být využity v chytrých telefonech, ačkoliv většinou se tam nacházejí pod jinými názvy, ať už od Qualcommu nebo jiných držitelů licence (kteří mohou eventuelně ještě upravovat design a zvyšovat jejich takt).

Souběžně s novými čipy ARM oznámil také nový procesor pro strojové učení s výkonem 5 TOPS. Architekturu nových čipů sice společnost nezveřejnila, uvádí však, že Cortex-A77 je oproti svému předchůdci o 20 % výkonnější v charakteristice IPC, tedy instrukcí za hodinový cyklus. Mali-G77 v této hodnotě předchůdce Mali-G76 předčí dokonce o 40 %.

Cloud22

ARM je na dobré cestě vpřed též v oblasti strojového učení. Od loňského uvedení platformy Project Trillium společnost vylepšila svůj Machine Learning procesor, který je tak až o sto procent efektivnější ve využití energie, navíc společnost rozšířila počet jeho jáder a počítač je tak schopný 32 TOPS.

Project Trillium, stejně jako nový Machine Learning procesor, který na něm staví, jsou určeny speciálně pro trh s mobilními zařízeními. Vývojáři se přitom zaměřují mimo jiné na rozeznávání objektů, které například umožňuje softwaru v telefonu rozeznat objekt v popředí fotografie a rozmazat jeho pozadí (portrét mód).