Hlavní navigace

Nové čipy od ARM slibují revoluční výdrž mobilů

30. 5. 2016

Sdílet

 Autor: © ARM
Společnost ARM představila nové CPU Cortex-A73 a GPU Mali-G71 zaměřené na vysoký výkon a především dlouhou životnost baterie příslušného zařízení.

Zíráte až příliš často a dlouho do svých chytrých telefonů? Nejspíš ano, že? Společnost ARM, která stojí za architekturou většiny mobilních procesorů, si to dobře uvědomuje a přichází na trh s novou generací čipů zaměřených na setrvalý vysoký výkon a vyšší životnost baterie. Cortex-A73 CPU, jak se jmenuje, poprvé prezentovala na veletrhu Computex v čínském Tchaj-peji.

„Nové čipy budou sice o něco rychlejší než předchozí model, ale tahle generace je hlavně o výdrži,“ tvrdí firma, podle které je v případě novinek rozdíl mezi maximálním dosažitelným výkonem a tzv. jmenovitým výkonem výrazně nižší než u čipů Cortex-A72.

Ve spolupráci se svými partnery je přitom ARM schopna vyrábět CPU s rozdílným množstvím jader, vždy dle potřeby. Cortex-A73 je tak dost dobře možné využít ve špičkových smartphonech, stejně jako v levnějších zařízeních s pořizovací cenou pod 200 dolarů (necelých 5 000 Kč).

Spolu s novými CPU společnost představila rovněž nový typ GPU – Mali-G71, postavený na architektuře Bifrost. Stejně jako Cortex-A73 byl i Mali-G71 postaven hlavně s důrazem na jmenovitý výkon, podle ARM s ním však některá mobilní zařízení mohou povýšit na zcela novou úroveň.

Jeho součástí může být až 32 shaderových jednotek, což je dvojnásobek ve srovnání s předchozími prémiovými grafickými čipy od ARM, a víc než mají některé notebooky střední třídy. Špičkové verze čipu tak mohou být kromě telefonů využity třeba i ve fotoaparátech, televizích, dronech anebo třeba i v setech virtuální reality.

Čipy opatřené pouze čtyřmi shaderovými jednotkami pak dobře poslouží v telefonech s nižším rozlišením.

Oba jmenované čipy by se měly ve výrobě – a tedy v mobilních telefonech – masově rozšířit v průběhu příštího roku.