Hlavní navigace

Nové domény nejvyšší úrovně se začnou řešit až v prosinci

23. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © memo - Fotolia.com
Organizace ICANN oznámila, že kvůli velkému množství přijatých žádostí o nové domény nejvyšší úrovně nespustí proces jejich schvalování dříve než v prosinci letošního roku.

ICANN prý obdržela téměř 2 tisíce žádostí o domény nejvyšší úrovně (gTLD). Do kořenové zóny lze přitom přidat jen tisíc nových domén za rok, což je hranice stanovená z kapacitních důvodů. Kořenová zóna je nejvyšší úrovní struktury DNS obsahující číselné IP adresy pro všechny domény nejvyšší úrovně, jakou jsou například generické .com a .org nebo národní .cz a .sk.

Organizace chce teď dalších šest týdnů strávit vymýšlením vhodných řešení, jak celou situaci zvládnout, a ty pak podrobit diskuzi s komunitou a hlavními členy ICANN.

ICANN již v červnu informovala o svém záměru odstoupit od svého původního plánu, podle kterého by o pořadí při schvalování nových domén typu .prague či .sex rozhodoval náhodný výběr. Zatím však k této metodě nevymyslela žádnou alternativu, a již dříve proto poprosila komunitu o vlastní nápady. Lhůta pro zaslání návrhů skončila v pondělí a nyní nastal čas pro jejich vyhodnocení.

ICTZ23

Zpracování žádostí o gTLD se v podstatě skládá ze dvou fází. Tou první je hodnocení následované předdelegací. Současným plánem ICANN je provést hodnocení všech nových domén v jedné dávce, což je proces, který by měl zabrat 11 až 12 měsíců. K zveřejnění prvních výsledků by tak nedošlo dříve než v červenci příštího roku. Podle organizace je však možné, že se po prozkoumání všech došlých návrhů ještě něco změní.

I když je pravděpodobné, že před přechodem do fáze předdelegace proběhně ještě nějaká selekce žádostí, ICANN musí stále počítat s tím, že bude zapotřebí také nějaký druh měření či dávkování. V současné době prý uvažuje hned o šesti měřících technikách. Nový dávkovací proces chce organizace začít implementovat 19. prosince a jeho zavádění by nemělo skončit dříve než 18. ledna 2013.