Hlavní navigace

Nové externí SSD úložiště nabídne gigantický výkon

20. 4. 2016

Sdílet

 Autor: Akitio
Pokud máte 1 300 dolarů, úložný systém Thunder3 PCIe SSD, který uvedla na trh firma Akitio, vám nabídne fantastickou propustnost 2,5 GB/s a také něco navíc. Na trhu by se měl objevit už v tomto čtvrtletí.

Thunder3 představuje kombinaci dvou technologií, které umožňují dosáhnout velmi vysoké propustnosti dat při jejich ukládání na externí zařízení. Jde o SSD řady 750 s kapacitou 1,2 TB od Intelu, jež využívá rozhraní NVMe, a port Thunderbolt 3 sloužící k propojení úložiště s osobním počítačem.

Když se totiž využijí oba zmíněné prvky – technologie NVMe a port Thunderbolt, externí úložiště může přenášet data rychlostí až 2,5 GB za sekundu, tvrdí zástupci výrobce.  To představuje ohromný nárůst ve srovnání s SSD připojenými k PC pomocí portu USB.

Stále je to ale méně než třetina v porovnání s interními SSD s NVMe, které dokážou pracovat s daty rychlostí až 8 GB za sekundu na každé lince. Obvykle se přitom používá více linek PCI-Express 3.0, což dále zvyšuje propustnost interního úložiště.

Protokol Thunderbolt 3 je založený na portu USB-C port a umožňuje přenášet data rychlostí až 40 Gb/s, což je čtyřikrát více, než kolik by umožnily systémy založené na USB 3.1.

Šasi produktu Thunder3 navíc může sloužit jako rozšiřující zařízení pro PC. Například monitory lze připojit přes slot DisplayPort v plné velikosti, což umožňuje využívat tuto technologiím i počítačům, které jí nejsou vybavené.

Cloud22

Dokonce i druhý monitor se může připojit přes druhý port Thunderbolt 3 na externím úložišti. Přes tento port lze připojit i další zařízení Thunder3, takže se mohou řetězit.

Cílovou skupinou jsou podle výrobce například kreativní profesionálové, kteří potřebují rychlé úložiště pro videoeditování.