Hlavní navigace

Nové LCD displeje lze tvarovat zcela libovolně

8. 10. 2014

Sdílet

 Autor: Martyn Williams/IDG News Service
Sharp vyvinul LCD panel, který lze ořezat prakticky do jakéhokoli tvaru. Hodí se tak například do palubních desek automobilů a podobně.

Konvenční LCD displeje mají obdelníkový tvar kvůli tomu, aby malé čipy, jež stojí za každým pixelem, mohly být umístěny podél okraje panelu, na něž je připevňován displej.

V nových displejích od společnosti Sharp jsou čipy integrovány mezi pixely, díky čemuž je výrobcům dána svoboda co do tvaru displeje. I když jsou výrobci i u nového displeje limitováni jedním rovným okrajem, u zbytku displeje lze strany ořezat tak, že je bezproblémů možné vytvořit z něj prostor pro zakulacené budíky a umístit jej například na palubní desku v automobilu.

Sharp tento týden prezentuje několik protytypů displejů na Ceatec expo v Japonsku. Do jednoho z nich určeného pro použití ve střední konzoli, jsou vyřezané otvory pro tlačítka, zatímco druhý má vlnitou vrchní stranu, jež je zakřivená okolo tří budíků.

Další výhodou technologie je to, že animace (například budíků) může být promítána na celý displej až po jeho okraje. Toho je možné dosáhnout proto, že jsou čipy umístěné vedle pixelů a místo mezi okrajem displeje a okrajem skla je tak velmi tenké.

Sharp - jeden z hlavních výrobců displejů s tekutými krystaly na světě - uvedl, že technologie je již dostupná pro masovou výrobu a firma čeká pouze na objednávky od výrobců automobilů.

Ty však nelze očekávat hned v dalším roce. Jelikož trvá několik let, než se z konceptu stane automobil ve finální podobě, displeje do výroby pravděpodobně dalších tři až pět let nepůjdou. Podle Sharpu stojí novinka více, než běžné obdelníkové LCD displeje, cena však není známa.

Technologické společnosti se na automobilový průmysl kvůli integraci čím dál většího množství elektroniky do vozidel zaměřují již řadu let. A nejde jen o rovné displeje na palubních deskách, rozšířené jsou také různé kamerky, navigační služby připojené k internetu či pokročilé bezpečnostní systémy.