Hlavní navigace

Nové mobilní GPU od nVidie mají zrychlit i surfování na webu

Nejen výrobci webových prohlížečů se snaží akcelerovat vykreslování obsahu. nVidia totiž ohlásila nové mobilní grafické procesory řady 400M, které mají mimo jiné zrychlovat prohlížení webu a renderování 3D obrazu.
Martin Noska 5. 9. 2010

Sdílet

Využití grafické karty k renderování obsahu webu má ulehčit procesoru, neboť GPU by mělo lépe zvládat takové úkoly, jako je vykreslování náročného obsahu či přehrávání videa. Surfování by se tak mělo stát plynulejším a elegantnějším, neboť při tradičním 2D zobrazení bez akcelerace zůstávají dnešní výkonné grafické čipy z valné většiny nevyužité.

Nové mobilní grafické čipy řady 400M, které jsou založeny na architektuře Fermi, mají být podle mluvčího nVidie Kena Browna, zhruba o 40 % výkonnější, než řada 300M.

Dean McCarron, vedoucí analytik Mercury Research, pak dodává, že vývojáři začínají objevovat výhod paralelizovaného zpracování aplikací grafickými jádry k zrychlení jejich běhu a toto je jednou z hlavních změn, s níž přichází nová generace webových prohlížečů.

Problémem diskrétních grafických čipů je ovšem poměrně vysoká spotřeba, která může negativně ovlivňovat výdrž baterie notebooku. nVidia proto podporuje technologii označovanou jako Optimus, která může specifické grafické úkoly rozdělovat mezi integrovanou a dedikovanou grafickou kartu a v případě požadavku na nízkou spotřebu a delší výdrž baterie co nejméně využívat energeticky náročnější dedikovaný GPU. Co se týká spotřeby nové řady 400M, nVidia odmítla komentovat konkrétní údaje (obecně je architektura Fermi totiž považována za energeticky velmi náročnou a také generuje hodně tepla), jen prostřednictvím svého mluvčího potvrdila, že dřívější problémy s přehříváním a selháváním grafických čipů (šlo zejména o modely GeForce 8400 a 8600) jsou již vyřešeny o podle Browna se zákazníci u nových GPU nemusí podobných problémů obávat.

Konkrétně byly uvedeny následující mobilní grafické čipy z řady GeForce: GT 415M, GT 420M, GT 425M, GT 435M a GT 445M, a také rychlejší verze GTX 460M a GTX 470. Všechny čipy podporují DirectX 11 a akceleraci přehrávání 3D Blu-ray disků. Ceny jednotlivých čipů nebyly zveřejněny, ani dostupnost notebooků s těmito GPU. Zatím je k dispozici jen seznam prvních výrobců, kteří by je měli nabízet: Acer, Asus, Dell, Lenovo, Samsung a Toshiba.