Hlavní navigace

Nové procesory Intelu výrazně snížily spotřebu

30. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © Martyn Williams - IDGNS
Čtvrtá generace procesorů Intel Core pod kódovým označením Haswell prodlouží výdrž šestihodinové baterky až na 9 hodin.

Haswell, čtvrtá generace architektury Intel Core, je první procesor, který mezigeneračně zlepšuje výdrž baterie o 50 procent. Společnost Intel samozřejmě zabudovala techniky úspory energie i do předchozích CPU, ale Haswell představuje kompletní přepracování návrhu čipu s maximální pozorností věnovanou minimální spotřebě energie.

Práce na Haswellu trvaly pět let, to je podle analytiků cena za podařený design. Nízké spotřeby přitom nebylo dosaženo za cenu nižšího, kompromisního výkonu.

Procesor vyráběný 22nanometrovou technologií dokáže vypínat a zapínat jednotlivé tranzistory a dynamicky přizpůsobovat spotřebu energie. Rychlejší propojení součástek vede k rychlejším přenosům dat a dále snižuje čas, po který procesor pracuje. Posílena byla i grafická část, která je schopna více paralelních operací a současně jí pro jejich běh stačí nižší frekvence. Podle materiálů firmy Intel můžeme očekávat přibližně zdvojnásobení grafického výkonu při stejné spotřebě a čipy Haswell budou zvládat multimédia o rozlišení 4k (3840 x 2160 pixelů).

Nový procesor se má na trhu objevit na počátku následujícího týdne. Jen těžko si lze představit vhodnější čas, na tom se shodující všichni komentátoři. Počet prodaných PC má tento rok podle odhadů IDC klesnout o dalších 7,8 procent. Důvodem je nejen krize světové ekonomiky, ale i přechod uživatelů na mobilní (a levnější) platformy.

Podle Shane Raua, analytika společnosti IDC, samotný Haswell nemůže prodej osobních počítačů zachránit. Ale spolu s ním současně na scénu přichází několik technologií, které mohou zásadním způsobem změnit chutě zákazníků aktualizovat jejich zařízení. Příští rok nás čeká již čtvrtá generace ultrabooků, která bude výrazně lehčí, tenčí, se znatelně delší výdrží na baterie při větším výkonu. Dotekové ovládání ovládne všechna zařízení, ale navíc budou jako standard nabízeno bezdotekové snímaní polohy prstů. Operační systém Windows 8.1 nepochybně vyřeší řadu nejčastěji napadaných slabin a nepříjemností Windows 8.

Současně se očekává pokles cen a propast dnes oddělující ultrabooky od levnějších a pohodlnějších tabletů se tak zmenší. Řada analytiků věří, že kombinace ultrabooků s procesory Haswell a systémem Windows 8.1 bude znamenat konec velkých tabletů o úhlopříčkách 10 až 12 palců – s výjimkou speciálních segmentů trhu, jako je zdravotnictví. „Může to zabrat tři až čtyři roky, než se podaří zvrátit současný trend, ale očekáváme, že Haswell způsobí, že řada uživatelů začne přemýšlet, proč vlastně potřebují tablet.“ říká Rob Enderle, analytik z agentury Enderle Group.