Hlavní navigace

Nové procesory od Intelu zlepší dostupnost cloudu

11. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Ben Chams - Fotolia.com
Intel pracuje na vývoji vysoce výkonných serverových čipů, které by v budoucnu mohly nalézt uplatnění u cloudových služeb nebo datově náročných aplikací.

„Součástí budoucích serverových čipů bude integrovaný cloudový řadič, což urychlí serverovou komunikaci a umožní datovým centrům pracovat na maximální výkon,“ řekl Raj Hazra, viceprezident Intel Architecture Group. Řadič virtualizuje I/O a propojuje úložiště se sítěmi v datových centrech. Jeho integrací tak uživatelé dostanou více prostoru ke škálování výkonu v distribuovaných výpočetních prostředích.

Integrovaný cloudový řadič by se měl pode Hazry během několika let objevit například v procesorech Xeon. Konkrétní datum však odmítl viceprezident prozradit. Pouze ujistil, že potřebnými výrobními technologiemi firma disponuje již nyní.

Díky řadiči vzroste propustnost na více než 100 gigabajtů za sekundu, což je výrazně více, než kolik dokáží nabídnout dnešní síťová a I/O rozhraní. „Čipy mají dostatek tranzistorů na umístění řadičů, přičemž celková spotřeba se tím zvýší jen minimálně,“ tvrdí Hazra.

Firmy s větší mírou působnosti na trhu webových služeb, jako například Facebook, Amazon či Google, nakupují servery ve velkých objemech a je proto logické, že se velmi zajímají o možnosti energetických úspor, a výrobci se jim snaží vyhovět.

Cloudové řadiče dokáží realizovat přenos dat mezi procesory, pamětí, servery a koncovými body s velmi nízkou latencí. V závislosti na serverové implementaci a systémové topologii pak nabízejí různou míru flexibility. „Cloudové řadiče se v současné době umísťují mimo procesory. Jejich integrace na tranzistorové úrovni snižuje množství energie spotřebované při načítání dat z procesoru a paměti,“ řekl Hazra. Integrovaný řadič v chystaných CPU naopak bude připojen přímo, čímž se v serverech sníží množství desek, kabelů a napájecích zdrojů, které jen zvyšují účty za energie.

Intel se integrací výpočetních prvků na tranzistorové úrovni zabývá již desítky let a vždy tak činil s cílem snížit spotřebu energie a zvýšit výkon procesorů. Společnost tak do procesorů postupně dostala paměťový řadič a integrovanou grafiku. Nyní je na řadě cloudový řadič, jehož integrace je podle Hazry nutností.

Společnost se novými procesory zřejmě bude snažit zvrátit nepříznivý vývoj na trhu s procesory, na kterém Intel zaznamenal mírné oslabení své pozice, částečně i kvůli menším prodejům počítačů. Firemní zisky jsou nyní závislé na vyšších maržích uvalených na produkty z odvětví datových center. O zlepšení své pozice se však bude snažit i konkureční výrobce AMD, který již dříve získal vlastní technologii pro integraci cloudových řadičů při akvizici výrobce SeaMicro.