Hlavní navigace

Nové sestavení Windows 7: desítky novinek, opraveny tisíce chyb

Sdílet

Společnost Microsoft pracuje na dalším milníku Windows 7. Připravované sestavení RC (kandidát na vydání) by podle neoficiálních zpráv mohl vyjít v polovině dubna. Už nyní Microsoft na základě odezvy testerů opravil tisíce chyb a zavedl desítky zejména kosmetických novinek.

Windows 7 Beta byly volně stažitelné od počátku ledna do 10. února, což byl už podruhé prodloužený termín. Zájem o beta verzi byl ohromný a Microsoft hlásí, že jen přes tlačítko „Feedback“, což je jeden z mnoha způsobů, jak hlásit chyby, dostali od testerů více než půl milionů oznámení chyb a návrhů. Steven Sinofsky, senior viceprezident pro vývoj Windows a Windows Live, tento počet označil za úžasný a spolupráci s komunitou si pochvaluje.

Jeho skupině však bylo vyčítáno, že na hlášení skoro vůbec veřejně nereagují a ani neinformují o tom, co nové sestavení Windows bude a nebude obsahovat a jak probíhá vývoj.

Na stížnosti napříč blogosférou Sinofsky reagoval 25. února v dlouhém článku na blogu Windows 7. Ihned zkraje testery ujistil, že Microsoft reakce uživatelů „Sedmiček“ bedlivě sleduje.

„S jistotou můžeme říct, že nasloucháme každičkému komentáři, blogovému příspěvku, článkům v novinám, hlášením přes MS Connect a tlačítko Send Feedback [ve Windows 7] a samozřejmě všem získaným údajům a výsledkům.“

Microsoft při vývoji Windows 7 spolupracuje také s výrobci počítačů, byznys klientelou a různými typy zákazníků na základě této spolupráce byla opravena řada chyb jak v systému Windows 7, tak kvůli kompatibilitě i v softwaru třetích stran a v ovladačích zařízení. V samotném kódu Windows 7 Beta bylo odchyceno více než 2000 chyb a přidány byly i desítky novinek, zejména však kosmetického rázu (hlavně v grafickém rozhraní).

Letem světem změnami
Změny nastaly v přepínání mezi okny (Windows Flip v prostředí Aero), přidány byly nové klávesové zkratky pro spouštění aplikací na hlavním panelu a snadné procházení mezi nimi, panel byl navíc upraven tak, aby se na něj vlezlo co nejvíce ikon; vývojáři přidali funkci, která nově nainstalovaným programům zabrání v automatickém připíchnutí na panel; „Jump List“ už neobsahuje tolik položek oblíbených souborů, složek, odkazů a úkolů, jeho délka byla stanovena na 10 položek (uživatel si délku seznamu může ale sám upravit); vylepšena byla i podpora dotykových displejů a práce s nimi; změny nastaly i ve funkci přístupu k sítím z hlavního panelu, opraveny byly problémy s často kritizovaným UAC (řízením uživatelských účtů), k úpravám dále došlo v nastavení různých služeb (např. časově nastavitelné uzamčení počítače bez spořiče obrazovky, rychlejší přístup k přepínání mezi režimy výkonu, kdy je nyní možné do výběru přístupného z hlavního panelu přidat i možnost Vysoký výkon) a hodně změn se dotklo aplikace Windows Media Player (lepší podpora online rádia, přehrávání videa z videokamer, odfiltrování souborů z knihovny, které nelze přehrát, snadnější přístup k pokročilým nastavením, zabudovaná podpora videoformátu MOV aj.).

Microsoft dále opravil nahlášené chyby týkající se zvuku (lepší podpora sluchátek při jejich připojení; přidána byla i podpora pro více zvukových karet a mikrofonů), vývojáři vylepšili Windows Explorer (průzkumník Windows) a Libraries (knihovny) ze vylepšení jmenujme alespoň podporu souborového systému FAT32, která v beta verzi chyběla.

Microsoft hlásí i pozitivní změny v celkovém výkonu Windows 7 a jeho odezvě (mnohonásobně rychleji se otevírá například hlavní nabídka). Steve Sinofsky slibuje, že prostřednictvím blogu bude o změnách v testovacích sestaveních Windows 7 informovat i nadále.

Microsoft však do připravovaného systému nebude už žádné jiné „větší“ funkce přidávat. Kód finálních Windows 7 se od verze RC bude lišit jen minimálně, prohlásil už dříve Sinofsky. Žádné nové funkce nepřibudou a opravovat se budou jen ta nejkritičtější místa, které testeři či další partneři odhalí.