Hlavní navigace

Nové spotřebitelské PCIe SSD jsou ultrarychlé

27. 5. 2022

Sdílet

 Autor: Apacer
Společnost Apacer představila první PCIe 5.0 SSD disky pro běžné spotřebitele, jejichž rychlost bere dech. Další zřejmě budou brzy následovat.

Stolní počítače nové generace mohou nabídnout hned několik působivých funkcí. Nejširší spektrum uživatelům však nejspíš nejvíc ocení přechod na pátou generaci PCIe, který znamená rozšíření šířky datového pásma pro prémiové periferie, zejména grafické karty a SSD disky. 

Přestože rozhraní PCIe 5.0 je dostupné už pár měsíců, od vydání procesorů Alder Lake od Intelu, úložných disků pro běžné spotřebitele, které by z něj dokázali těžit, jsme se zatím nedočkali. To by se však mělo brzy změnit díky společnosti Apacer, která na letošním Computexu ohlásila právě takový produkt – spotřebitelský SSD disk s podporou PCIe 5.0.

Využíváte ve firmě multicloudovou strategii?

Firma specializující se na inovativní a rozměrově menší paměťové moduly představila dva M.2 SSD PCIe 5.0 disky, jmenovitě Apacer AS2280F5 a Zadak TWSG5 s oslnivou rychlostí čtení až 13 000 MB/s a rychlostí zápisu 12 000 MB/s, což je téměř dvojnásobek toho, čeho jsou v současnosti schopné nejrychlejší M.2 disky čtvrté generace na trhu. 

Obě novinky jsou přitom zpětně kompatibilní s PCIe 4.0, vybaveny mohutnými hliníkovými chladiči, které mohou působit problémy s přístupností v případě ne ideálně umístěných M.2 slotů, a na oba výrobce poskytne pětiletou záruku. Bohužel, v současnosti dostupné informace neobsahují nic o tom, kdy by se disky měly objevit v prodeji ani to, jaká by měla být jejich cena.

cyber23

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

PCIe 5.0 kompatibilitu zaručují procesory dvanácté generace Alder Lake od Intelu, stejně tak základní desky, které je podporují. AMD by mělo kompatibilitu zajistit prostřednictvím platformy AM5 a CPU série Ryzen 7000, která se objeví v průběhu podzimu. 

Zároveň však firma na PCIe 5.0 produktech pracuje se svými partnery, takže ačkoliv vyjádření společnosti Apacer může být první svého druhu, je pravděpodobné, že v nadcházejících měsících se dočkáme ohlášení dalších extrémně rychlých SSD.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Byl pro vás článek přínosný?