Hlavní navigace

Nové standardy slibují revoluci v programování pro mnohojádrové systémy

31. 3. 2011

Sdílet

Organizace zabývající se vícejádrovými čipy vytvořila nové modely pro programování aplikací.

Cílem snahy je ulehčit vývoj softwaru pro tablety, smartphony a další přenosná zařízení.

Trendem poslední doby je přidávání senzorů a akcelerátorů do čipů. Podle výrobců jde o energeticky efektivní způsob, jak zvýšit aplikační výkon mobilních zařízení. Tím však přidělávají práci programátorům, pro které je vývoj pro takové čipy velkou výzvou. Řešením mají tedy podle MCA (The Multicore Association) být nová rozhraní API, která nabídnou konzistentní model pro vícejádrové programování.

„Výsledkem budou aplikace fungující napříč čipovými architekturami,“ vysvětluje Levy, prezident skupiny, jejímiž členy jsou například IBM, Samsung či AMD. Většina současných designů totiž používá proprietární mechanismy, které však nejsou přenositelné. MCA již dokončila MCAPI (multicore communication API) a MRAPI (multicore resource management API) rozhraní pro komunikaci a řízení zdrojů, a stále pracuje na obdobných nástrojích pro virtualizaci.

Například smartphony mohou používat více procesorových jader fungujících na rozdílných operačních systémech, přičemž každé jádro může mít odlišnou funkcionalitu. MCAPI zajistí, aby mezi sebou jednotlivá jádra komunikovala a vše fungovalo tak, jak má. Kód aplikace vytvořené pomocí MCAPI zkrátka bude použitelný pro různé systémy a architektury. Výrazně se tedy zvýší produktivita samotných programátorů. Stejný přínos bude mít i MRAPI.

Byl pro vás článek přínosný?