Hlavní navigace

Nové tablety Surface: rychlejší čipy, vyšší výdrž baterie

 Autor: Microsoft/pcworld.com
Microsoft v pondělí představil novou generací obou svých tabletů Surface 2, jež slibují výrazná zlepšení v oblasti výkonu, grafiky a životnosti baterie na jedno nabití.
Mark Hachman 24. 9. 2013

Sdílet

První z obou modelů, Surface 2, je následovníkem dosavadního Surface RT. Tablet běží na 1,7GHz 4jádrovém procesorum Tegra 4, jenž je podle výrobce v porovnání s čipem tabletu Surface RT o 60 % výkonnější. Vylepšení se dočkal také displej, na 10,6 palcové úhlopříčce se chlubí rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů. Ve výbavě zařízení nalezneme také port USB 3.0, technologii Bluetooth 4, zvukový systém Dolby Digital, 3,5megapixelový přední a 5megapixelový zadní fotoaparát. Také výklopný stojánek byl inovován tak, aby bylo tablet možné používat jako notebook. Surface 2 slibuje 10 hodin výdrže při „aktivním používání“, což by mělo být ve srovnání s předchozím modelem o 25 % více.

Surface Pro 2

Výkonnější z obou strojů, Surface Pro 2, se může chlubit nejnovějším procesorem řady Intel Core i5 Haswell taktovaným na frekvenci 1,6 GHz, díky kterému by měl celkový výkon narůst o 20 %. Pokud jde o grafický výkon, chlubí se Microsoft 50% zlepšením od předchozího modelu. Tento tablet je taktéž vybaven zvukovým systémem Dolby Digital a Full HD displejem. Interní paměť nabývá v závislosti na verzi od 64 do 512 GB.

Jak bylo očekáváno, představil Microsoft také sedm periférií, včetně Power Cover a nové dokovací stanice, která tabletu dle výrobce poskytuje výkon ne nepodobný pracovním stanicím. Alespoň to tvrdí panos Panay, viceprezident Microsoftu pro oblast tablet.

Avšak pokud jde o cenu, ta zas tolik lákavá není. Surface bude stát (asi od) 449 amerických dolarů (zlí jazykové by při přepočtu na koruny násobili výsledek tzv. „bulharskou konstantou“, ostatně jako je tomu u jakéhokoliv jiného zařízení) a bude dostupný v kapacitách 32 GB a 64 GB. Surface Pro 2 bude k dispozici v konfiguracích se 64 a 128 GB interní paměti se 4 GB RAM a s 256 a 512 GB interní paměti s 8 GB RAM. Ceny budou začínat na ohromujících 899 dolarech. Nový Touch Cover 2 se bude prodávat za 120 USD, Type Cover pak za 130 USD.

Při našem skromném odhadu jsou ceny obou tabletů nastaveny tak, aby se daly ještě bez ztráty doprodat modely první generace, jichž jsou ještě stále plné sklady, a zároveň aby se ještě (pro Microsoft bezbolestně) mohly snižovat.

Microsoft začíná brát předobjednávky právě dnes, s dodávkou 22. října. Myšlen je však nejspíše americký trh.

Zdroj: IDG News Service