Hlavní navigace

Nové toolkity od Intelu podporují paralelní programování

6. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © borzaya - Fotolia.com
Kompilátory, knihovny i analytické nástroje zahrnuté v produktech Parallel Studio XE 2013 a Cluster Studio XE 2013 mají přispět k lepšímu výkonu aplikací.

Právě nyní, v době, kdy se vývojáři snaží pro své programy využít veškerý dostupný výkon, přichází Intel s novými balíky nástrojů pro vývoj aplikací, které budou moci běžet na více procesorech zároveň a budou si také rozumět s vícejádrovými čipy.

Nové toolkity Intel Parallel Studio XE 2013 a Intel Cluster Studio XE 2013 přináší lepší překladače a knihovny, stejně jako podporu pro třetí generaci procesorů Core. Intel počítá s tím, že nástroje v nich zahrnuté využijí především tvůrci vědeckých, analytických a digitálně mediálních systémů. Parallel Studio XE pak konkrétně nabízí nástroje pro vývoj aplikací využívajících sdílenou paměť, zatímco Cluster Studio XE k tomu ještě navíc přidává knihovnu MPI (Message Passing Interface).

Vedle procesorů Core je nové nástroje možné využít také pro zvýšení výkonu aplikací běžících na koprocesorech Intel Xeon Phi. Podobně se v nich počítá s podporou mikroarchitektury Ivy Bridge i teprve chystané architektury Haswell.

Představa Intelu je taková, že aplikace vytvořené za použití nových nástrojů bude možné spustit v řadě různorodých systémů, od clusterů a serverů až po desktopy a ultrabooky. „Ve Windows je tyto nástroje možné integrovat s vývojovým prostředím Visual Studio. V Linuxu je naopak většina lidí bude zřejmě používat samostatně nebo je spojí například s GNU debugerem,“ vysvětluje James Reinders z Intelu.

Ačkoliv jsou toolkity primárně určené pro vývoj aplikací v jazycích C, C++ a Fortran, poradí si také s profilováním programů obsahujících části kódu napsané v Javě. Je tak možné provést analýzu celého programu, a to včetně částí napsaných v Javě. Rozšířená podpora je dostupná pro C++ 11 a Fortran 2008.

Parallel Studio XE je k dispozici již nyní, ovšem na Cluster Studio XE si budeme muset zřejmě počkat až do listopadu.

Byl pro vás článek přínosný?