Hlavní navigace

Novinky v cloudu Microsoft Azure

 Autor: © Microsoft
Cloudové služby Microsoft Azure začínaly pomalu – představeny byly v roce 2008, spuštěny v roce 2009, avšak příliš se tehdy neujaly. V roce 2012 se z Azure stalo opravdu ucelené řešení s příjemným uživatelským rozhraním a v dubnu 2013 přibyly nové zajímavé nástroje.
Martin Stančík 9. 6. 2014

Sdílet

Růst Azure nyní nabral na obrátkách – od poslední konference TechEd v dubnu 2012 byla přidána řada zajímavých funkcí. Pojďme se podívat na čtyři nejlepší.

Azure Site Recovery

V říjnu 2013 Microsoft představil Hyper-V-Recovery Manager, službu, která umožňovala Azure provést replikaci stránky či obnovu webu v případě nehody. Aby Hyper-V Recovery Manager fungoval, potřeboval však uživatel servery ve dvou datových centrech, takže byla služba vhodná jen pro velké společnosti.

Služba byla nyní přejmenována na Azure Site Recovery a umožňuje replikovat a obnovovat stránky na virtuální servery hostované na samotném Azure, takže je služba nyní vhodná pro firmy všech velikostí. Obnova stránek je založena na Hyper-V Replica, takže virtuální servery jsou synchronizovány s pouze malou prodlevou.

Azure ExpressRoute

Azure ExpressRoute vám umožní propojit vaše datové centrum s Azure přes soukromou linku mimo internet. Výhodou je bezpečnost, kratší odezva a vyšší spolehlivost. Bandwitch je až 1 Gp/s nebo až 10 Gp/s při přímém připojení skrze vybrané providery. Na konferenci TechEd Microsoft oznámil partnerství s poskytovateli AT&T, Equinix, Verizon, BT, Level 3, TelecityGroup, SingTel a Zadara.

Aby služba fungovala, je třeba mít existující VPN či ethernetové připojení k providerovi nebo servery umístit v jeho datovém centru.

Nové přídavky Azure VM

Microsoft pro Azure Virtual Machine vyvinul nové přídavky. Najdeme mezi nimi podporu pro Puppet a Chef, které uživateli umožní nastavit na virtuálních serverech agenty, kteří spravují jejich konfigurace. V nabídce jsou také bezpečnostní přídavky, které uživatelům umožní nainstalovat ochranu proti škodlivým kódům za použití řešení od společností Symantec, Trend Micro nebo samotného Microsoftu. Bezpečnostní služby třetích stran jsou nainstalovány ve zkušební verzi, takže je nutné dokoupit licenci od každého jednotlivého poskytovatele.

Antimalware software od Microsoftu je v preview verzi dostupný zdarma a lze jej spustit také na jiných cloudových službách jako Web Roles nebo Worker Roles.

Nový portál Azure

Microsoft ukázal nový portál Azure na konferenci Build na počátku dubna tohoto roku. Ani nyní není ve finální verzi a pro řadu funkcí musíte kliknout na odkaz na starý portál, ale i tak přináší zajímavé funkce. Jsou zde nové nástroje k monitorování a analyzování Azure Web Sites – například nastavení upozornění při výpadku webu. Nechybí ani propojení se službou Visual Studio Online. Lze říci, že nový portál je více zaměřen na aplikace, zatímco ten stávající na jednotlivé služby.