Hlavní navigace

Nový 12palcový MacBook s Retina displejem je extrémně lehký, ale také drahý

10. 3. 2015

Sdílet

 Autor: IDGNS Boston
Americká společnost Apple kromě nových chytrých hodinek Apple Watch představila také dlouho očekávaný 12palcový MacBook s Retina displejem. Předobjednávky začnou 10. dubna.

Apple včera představil nový lehký MacBook, který má být náhražkou či doplňkem MacBooku Air. Nové zařízení není označeno koncovkou „Air“ .

„Jde o nejlehčí Mac, jaký jsme kdy vyrobili,“ uvedl Philip Schiller z Apple s tím, že nový laptop je se svou tloušťkou 13,1 mm o 24 % tenčí, než MacBook Air.

„Vypadá to, že MacBook Air nechali v nabídce stejně, jako prodávají starší iPhony. Nový MacBook je však nyní ve stejné pozici, jako nejnovější iPhone. Podle mého názoru Air časem zcela zmizí,“ uvedl Jan Dawson ze společnosti Jackdaw Research. A změnu v nabídce laptopů Apple předpovídá i Carolina Milanesiová ze společnosti Kantar WorldPanel Comtech.

„Všechny notebooky budou muset být mobilnější, tudíž již nebude nutné používat označení Air,“ řekla Milanesiová. „To, že Apple nebude mít tolik druhů Maců je jen dobře.“

Nový MacBook má vylepšenou klávesnici, zcela nový trackpad a není hlučný, jelikož v něm není větrák. Notebook pohání procesor Intel Core M Broadwell a k dispozici je pouze jeden multifunkční port založený na standardu USB-C, který může sloužit jako USB, DisplayPort, HDMI a VGA.

Dvanáctipalcový Retina displej má rozlišení 2304 x 1440 pixelů. Podle Schillera zařízení na jedno nabytí vydrží 9 hodin při surfování po internetu a 10 hodin při poslechu hudby. Notebook je o 15 % lehčí, než nejmenší 11palcový MacBook Air - váží pouhých 900 gramů.

„Apple potřebovalo představit opět něco nového,“ říká Patrick Moorhead ze společnosti Moor Insights & Strategy. „HP a Dell již představili své nové ultrabooky a Apple se od nich muselo opět odlišit, stejně jako když před třemi čtyřmi lety představilo Air.“

Nový MacBook se začne prodávat 10. dubna, tedy ve stejný den, kdy si zákazníci budou moci začít předobjednávat Apple Watch. Cena v České republice začíná na 39 990,- Kč za verzi s dvoujádrovým procesorem na frekvenci 1,1 GHz, 8 GB paměti RAM a 256 GB SSD. Vyšší model s 512 GB SSD a rychlejším procesorem stojí 47 990 Kč.

Cloud22

Apple také vylepšilo své notebooky MacBook Air a MacBook Pro. Ty nyní mají lepší procesory a rychlejší flashovou paměť. MacBook Pro navíc nově má ten samý trackpad, jaký najdeme v novém MacBooku.

I když americký Computerworld udává, že ceny MacBooku Air a MacBooku Pro se nezměnily, po nahlédnutí do českého e-shopu je zřejmé, že v ČR Apple své laptopy zdražil.