Hlavní navigace

Nový bezpečnostní nástroj Androidu striktně oddělí data pro práci a zábavu

Novinka ztíží možnosti hackerů proniknout prostřednictvím kompromitovaného smartphonu k firemním datům – díky tomu bude Android lépe konkurovat řešením jako RIM Blackberry.
Pavel Louda 12. 10. 2011

Sdílet

Pokud používáte smartphone s operačním systémem Android pro obchodní i soukromé účely, nově představená aplikace by vám mohla výrazně usnadnit život – produkt BizzTrust totiž vytváří v prostředí Androidu dvě oddělené partitions – jednu pro osobní použití, a druhou superzabezpečenou pro firemní potřeby.

BizzTrust samozřejmě musí být schopen rozpoznat, který obsah je osobního charakteru, a který už patří firemním potřebám a podle toho řídit jeho ukládání. Tento přístup podle expertů výrazně zvyšuje ochranu podnikových dat i v případě, že si uživatel instaluje své vlastní aplikace.

Dokonce i v případě, kdy útočník získá přístup k nezabezpečeným aplikacím, nemůže využít přístup k datům obchodního charakteru. Uživatel má přitom stále přehled o tom, v které patrition aktuálně je, a to prostřednictvím ikony na obrazovce smartphonu – červená pro byznys sekci, zeptá pro osobní. Přepínat mezi oběma lze přitom pomocí několika kliknutí.

BizzTrust pro Android označuje data, která jsou spojena s tzv. důvěryhodnými aplikacemi. Firma přitom může stanovit ty programy, které jsou pro uživatele schválené pro obchodní účely stejně jako data, ke kterým mohou tyto aplikace přistupovat.

Telefon uživatele pak může být tomto směru updatován kdykoliv se přihlásí k firemní síti – to dovoluje udržovat nastavení přístroje vždy v aktuálním nastavení a dokonce to umožní firmě na uživatelům smartphone nainstalovat novou aplikaci.

Ještě před připojením k firemní síti může být provedena na přístroji bezpečnostní kontrola a pokud byla například některá podniková aplikace pozměněna, může být přístup této aplikaci k firemním datům odepřen.

Autorem aplikace jsou německé organizace Center for Advanced Security Research Darmstadt a Fraunhofer Institute for Secure Information Technology a podle expertů tak dovolí Androidu konkurovat lépe systémům Blackberry.