Hlavní navigace

Nový červ krade data z telefonů s Androidem

21. 2. 2015

Sdílet

 Autor: © inq - Fotolia.com
Až příště vypnete svůj androidový telefon, raději z něj také vyjměte baterii. Společnost AVG totiž objevila nebezpečného červa, který předstírá vypnutí telefonu a následně ze zařízení krade data.

Jak uvedlo AVG, jakmile uživatel zmáčkne na svém androidovém telefonu infikovaném novým červem tlačítko na zapnutí/vypnutí, objeví se falešné dialogové okno. Červ následně zobrazí (falešnou) animaci, která se ukazuje při vypínání telefonu a poté se zařízení tváří jako vypnuté.

I když je obrazovka černá, telefon však stále běží,“ uvedlo AVG. „Když je telefon v tomto stavu, červ může provádět hovory, pořizovat fotografie a vykonávat řadu dalších úkonů bez uživatelova vědomí.“

Červ může infikovat pouze telefon, který si uživatel sám upravil (tzv. rootoval). Díky tomu je v bezpečí většina běžných uživatelů, kteří své telefony nijak neupravují. Jak však uvedlo AVG, někteří výrobci své telefony prodávají již narootované, díky čemuž červ může tato zařízení snáze infikovat.

Není příliš pravděpodobné, že by se nový červ objevil v Google Play Store, jelikož Google blokuje aplikace s potenciálně rizikovými funkcemi. V e-shopech s aplikacemi třetích stran byste na něj však mohli bez problémů narazit. Jak radí AVG, pokud si tedy chcete být jisti, že je váš telefon opravdu vypnutý, raději z něj vyjměte baterii.