Hlavní navigace

Nový Chrome bude obsahovat podporu videochatů

20. 1. 2012

Sdílet

 Autor:
Společnost Google začlenila do testovací verze prohlížeče Chrome technologii WebRTC. Díky tomu bude Chrome schopen spouštět aplikace pro hlasový a video chat přímo v rozhraní prohlížeče.

Nyní nabízí WebRTC Dev Channel verze prohlížeče Chrome. Tuto technologii získal Google v roce 2010 a minulý rok ji uvolnil jako open source. Využívá JavaScript API (application programming interface - aplikační rozhraní) a HTML 5 a umožňuje tak prohlížeči nativní komunikaci v reálném čase.

 

„Vestavění hlasových a video schopností do prohlížeče zlehčuje webovým vývojářům začlenění komunikace v reálném čase do jejich aplikací. Místo spoléhání na vlastní pluginy vytvořené pro specifický OS nyní mohou jednoduše vytvářet a obsluhovat své aplikace za využití jednoduchých JavaScript API a nechat prohlížeč udělat tu těžší práci,“ napsal Niklas Enbom, softwarový inženýr Googlu, ve svém příspěvku na blogu.

 

O technologii WebRTC, kterou podporují také tvůrci prohlížečů Mozilla a Opera, uvažují organizace W3C a IETF jako o budoucím standardu. „Společnosti jako Polycom, Vonage, Vehix.com, Siemens a PCCW vyvíjejí aplikace pro prohlížeče, které tuto technologii využívají,“ prozrazuje Enbom.

 

Společnost Google získala WebRTC, když v roce 2010 zakoupila společnost Global IP Solutions a uvolnila jej jako open source v polovině roku 2011. Díky technologii WebRTC jsou vývojáři schopni vytvářet hlasové a video chat aplikace, které se spustí přímo v prohlížeči; uživatelé tedy nemusejí instalovat žádné pluginy, dozvíte se na webové stránce této technologie.

 

„WebRTC obsahuje základní stavební kameny pro vysoce kvalitní komunikaci v internetu, jako jsou sítě, audio a video komponenty využívané v aplikacích pro hlasový a video chat,“ uvádí popis. „Jakmile budou tyto komponenty implementovány do prohlížeče, budou přístupné prostřednictvím JavaScript API, což vývojářům umožní snadno implementovat jejich vlastní RTC webovou aplikaci.“

 

Společnost Google chce, aby webové prohlížeče byly rychlé a schopné spouštět aplikace, jak jen to bude možné. To je také důvod, proč přišla se svým vlastním prohlížečem Chrome a jeho vývojový projekt Chromium uvolnila jako open source.

 

Existují čtyři úrovně vydání prohlížeče Chrome: Canary Build, což je netestovaná verze, u které není zaručena spustitelnost, Dev Channel, testovaná verze, která ale může obsahovat chyby, Beta Channel, více testovaná a opravená verze a nakonec Stable Channel, což je verze, která je plně testována a uvolněna pro použití v běžném provozu.