Hlavní navigace

Nový Clover Trail má zlepšit pozici Intelu na trhu s tablety

28. 9. 2012

Sdílet

 Autor: © Intel
Intel oficiálně představil procesor, s kterým chce konečně prorazit na trhu, jemuž nyní jasně vládne architektura ARM.

Tablety s dvoujádrovým procesorem Clover Trail, oficiálně pojmenovaným Atom Z2760, se na trhu objeví koncem příštího měsíce, tedy jen chvíli poté, co Microsoft uvolní finální verzi nového operačního systému Windows 8. Procesor má přispět k delší výdrži baterie těchto zařízení a umožnit přehrávání videa ve vysokém rozlišení.

Zatímco počítačům Intel jasně dominuje, na trhu s tablety zaujímá přesně opačnou pozici. Stejně jako v chytrých telefonech, také v tabletech se v současné době používají především procesory architektury ARM, a to i v nejpoužívanějích iPadech. Intel však věří, že s příchodem Windows 8 se situace změní k lepšímu.

Microsoft novou verzi svého operačního systému uvede ve dvou variantách. Ta klasická ponese název Windows 8 a bude určena pro zařízení se standardními procesory architektury x86 od Intelu a AMD. Druhá se bude jmenovat Windows RT a objeví se pouze na tabletech s architekturou ARM. Podle Intelu budou mít zařízení s „jeho“ Windows tu výhodu, že si budou rozumět se současnými aplikacemi a ovladači a uživatelé se proto nebudou muset vůbec zabývat jejich kompatibilitou. U Windows RT se v tomto ohledu naopak očekávají určité problémy.

Šance Intelu na úspěch jsou podle analytiků v případě Windows 8 rozhodně větší, než s operačním systémem Windows 7, který nesnese srovnání s ostatními mobilními systémy. Společnost navíc při propagaci Clover Trail správně vsadila na delší výdrž baterie, protože právě energetická úspornost je vydávána za jednu z hlavních předností architektury ARM.

Clover Trail je rychlejší a energeticky efektivnější než předchozí procesor Atom s kódovým označením Oak Trail, který našel své uplatnění právě v tabletech s Windows 7. Nový čip je vyroben moderním 32nm postupem, který umožnil jeho menší rozměry a omezení ztrát energie.

Výrobci již představili první produkty s Clover Trail. Lenovo s ním počítá pro svůj ThinkPad Tablet 2, zatímco Hewlett-Packard jej plánuje umístit do Envy X2, zařízení s odnímatelnou klávesnicí. Své plány s ním mají také Asus se Samsungem. Na seznamu zatím chybí Microsoft, který chce ve svém tabletu Surface použít energeticky náročnější procesory Core.