Hlavní navigace

Nový iPhone 3G: černý kůň Applu nebo zdařilý trojan?

Tak je to tady. Dnes v noci se začal prodávat nový iPhone od Applu i v České republice. V souvislosti s jeho uvedením na domácí trh jste si možná přečetli celou řadu recenzí a dalších článků, které se tématem zabývají. Jedna věc vám ale možná unikla.
František Pekárek 22. 8. 2008

Sdílet


Tak je to tady. Dnes v noci se začal prodávat nový iPhone od Applu i v České republice. V souvislosti s jeho uvedením na domácí trh jste si možná přečetli celou řadu recenzí a dalších článků, které se tématem zabývají. Jedna věc vám ale možná unikla.

Pro podnikovou sféru je zajímavý také software, který se s novým zařízením distribuuje. Nový software pro iPhone a iPod Touch, který je součástí instalace na 3G, je nyní dostupný také pro první generaci zařízení. IPhone tedy nyní představuje softwarovou platformu.

To je ovšem pro Apple dobrá zpráva! Každý výrobce by chtěl být platformou, pro kterou vývojáři představují jednu aplikaci za druhou. Jenže to není tak jednoduché. Všichni prodejci zařízení musí překonat velkou překážku, aby se jejich výrobek stal uznávanou platformou. Vývojáři se nebudou zabývat zařízením, které nemá dostatečný prodejní potenciál. Řekněme, že se jedná o milión prodaných zařízení. A prodejci se obvykle nedostanou na tak vysokou prodejnost, pokud nenabídnou kromě vlastní softwarové výbavy také aplikace třetích stran. Applu se tento začarovaný kruh podařilo prolomit. Nový iPhone 3G je dostatečně atraktivní zařízení na to, aby si ho koupily milióny lidí i bez příslušenství třetích stran.

Navíc iPhone je předurčen k tomu, aby pronikl i do kapes manažerů a výkonných ředitelů společností. Tím se z něj snadno může stát business zařízení, protože implementace nových technologií závisí právě na vedení společnosti.

Jedna z věcí, která může usnadnit Applu cestu do rukou business uživatelů je podpora Exchange, která dělá z iPhonu černého koně také v této třídě. Apple také uvolnil nástroje, které umožní IT správcům vzdálenou konfiguraci a správu zařízení připojených do sítě. To by mělo společně se synchronizací přes Exchange umožnit výrobkům Applu proniknout novým způsobem do podnikové sféry a nový iPhone by přitom sloužil jako trojský kůň pro další zařízení a služby.
Nenechte si ujít:
Video: Jaký je nový iPhone 3G od Apple?

iPhone 3G se v ČR začne prodávat 22. srpna

Apple opravuje chyby v iPhone 3G

iPhone 3G: Kolik stojí jeho výroba?

iPhone vytlačuje z trhu konkurenční smartphony

iPhone 3G: Jak jej hodnotí analytici?

iPhone 3G: Apple vydal další opravu, ale problémy přetrvávají

Dalším důležitým krokem na cestě je AppStore. Právě tento obchod ohlašuje příchod nové platformy iPhone a všeho co s tím souvisí – tisíce vývojářů pracujících na vývoji aplikací a velký příliv kapitálu, který do systému přitéká. Nakonec právě vývojáři hodně přidají k tomu, co zaujme jak běžné zákazníky tak businessmany. Již nyní nabízí AppStore pro nový iPhone několik zajímavých aplikací. A jakmile vývojáři poznají výhody nové platformy pro soukromé užití, aplikace budou přibývat jako houby po dešti. A kdo ví, jak se potom k nové platformě postaví vývojáři podnikových aplikací?

Zdroj: Computerworld.com