Hlavní navigace

Nový iPhone 4S přináší jen minimum novinek

 Autor:
Apple podle očekávání včera představil nový iPhone. Nejde ovšem o verzi iPhone 5, ale o model 4S, který je velmi podobný modelu iPhone 4. Proč jeho uvedení trvalo tak dlouho není jasné.
Martin Noska 5. 10. 2011

Sdílet

iPhone 4S, který včera oficiálně představil CEO Applu Tim Cook, nemá ani tenčí design, ani větší displej, jak se spekulovalo. Naopak je po všech stránkách velmi podobný svému předchůdci a hlavním vylepšením je asi dvoujádrový procesor A5 s frekvencí 1 GHz známý z tabletu iPad 2. Ten má nejen vyšší aplikační výkon (ovšem primárně v aplikacích, které dvě jádra dokáží využít), ale podle Applu i sedmkrát vyšší grafický výkon, takže je schopný přehrávat video ve Full HD rozlišení. V prodeji by nový iPhone měl být v prvních zemích jako je USA, Kanada, Austrálie, Velká Británie, Francie, Německo a Japonsko již 14. října, v dalších 24 zemích pak o dva týdny později. Do konce roku pak chce Apple dodávky iPhone 4S rozšířit do 70 zemí a do této vlny by mohla spadat i Česká republika.

iPhone 4GS nabízí podle Applu až osm hodin výdrže při telefonování přes 3G a 14 hodin přes 2G. Při surfování by to pak mělo být šest hodin přes 3G, respektive devět hodin při použití Wi-Fi. Displej využívá retina technologii s vysokým rozlišením, stejně jako starší iPhone 4. K dispozici pak bude kromě verzí s 16 a 32 GB úložné paměti i model s kapacitou 64 GB. Nově představený iPhone 4S je také první model, který podporuje jak GSM, tak i CDMA sítě současně, takže Apple nebude muset vyrábět dvě oddělené řady jako dosud. Nový iPhone má také 8megapixelový fotoaparát a upravenou anténu, jak řada analytiků předpovídala.

Tím ovšem výčet novinek víceméně končí a proč uvedení přístroje, který je jen minoritním upgradem od iPhonu 4 (podobně jako iPhone 3GS byl jen drobným vylepšením modelu iPhone 3G), trvalo tak dlouho není zatím jasné. Paradoxem je, že řada majitelů iPhonu 4 svůj telefon v nedávné době prodala v očekávání nového a výrazně lepšího modelu, kdy předpokládali, že jejich starý model po uvedení nové generace ztratí výrazně na ceně. Více viz článek iPhone 5 bude odhalen dnes večer, na trhu je to znát.

iPhone 4S bude také dodáván s novým operačním systémem iOS 5, který ovšem též přináší jen minoritní změny a který navíc bude možné provozovat i na modelu iPhone 4. Apple sice tvrdí, že uživatelé v iOS najdou více než 200 novinek, ale jedná se o takové věci, jako je integrace s Twitterem, nová aplikace iMessage pro komunikaci pro přístroji s iOS či nové jednotné centrum pro notifikaci e-mailů, textových zpráv atd. Nic převratného se tedy nekoná. Apple pak plánuje v příštím týdnu spustit službu iCloud, určenou pro synchronizaci a hostování hudby, fotografií a dalších dat. Mělo by se tak stát konkrétně 12. října.