Hlavní navigace

Nový nástroj od Mozilly umožňuje editovat video v prohlížeči

26. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Victoria - Fotolia.com
Mozilla v neděli na MozFestu v Londýně představila bezplatnou webovou aplikaci s názvem Popcorn Maker 1.0, která umožňuje jednoduše vylepšit, smíchat a sdílet video na webu.

Popcorn Maker funguje prostřednictvím jednoduchého rozhraní typu „drag-and-drop“ (obsah lze tvořit pouhým uchopením objektů myší a jejich přetažením na požadované místo). Uživatelé mohou do svého videa přidávat jakýkoli obsah včetně fotografií, map, odkazů nebo materiálů ze sociálních médií – a to vše přímo ze svého webového prohlížeče. Výsledkem toho je podle Mozilly „nový způsob, jakým uživatelé mohou sdělovat své příběhy prostřednictvím webu.“

„Až doposud bylo na video na webu v jakési pomyslné malé černé skříňce,“ uvedl v oficiálním prohlášení Brett Gaylor z Mozilly. „Popcorn Maker to mění, video na internetu nyní funguje jako zbytek webu: dá se přímo v prohlížeči jednoduše upravovat a propojovat s dalším obsahem.“

Popcorn Maker vznikl z javascriptové knihovny Popocorn.js, kterou Mozilla v minulém roce zpřístupnila vývojářům. Zatímco Popcorn.js byl však dostupný pouze pro vývojáře, „Popcorn Maker umožňuje upravovat video v rámci prohlížeče komukoli,“ dodal Gaylor. Webová aplikace vznikla díky spolupráci filmařů, vývojářů, zástupců médií a Centra pro vývoj otevřených technologií na Senekově univerzitě za použití otevřených webových prvků napsaných v HTML, CSS a Javascriptu.

Nedělní příspěvek na blogu Mozilly o něco podrobněji vysvětlit to, jak aplikace funguje. Popcorn Maker je ve své podstatě aplikací vytvořenou v prostředí HTML5, která kombinuje obrázky, text, mapy a další dynamický webový obsah. Jak popsal Bobby Richter z Mozilly, jakmile je video vytvořeno, uloží se jako běžná stránka HTML do cloudu, odkud může být sdíleno dalším uživatelům nebo umisťováno třeba na blogy. Aplikace umožňuje také to, aby již vytvořené video ve svém vlastním prohlížeči libovolně upravovali a sdíleli další uživatelé.

Popcorn Maker verze 1.0 je dostupný ke stažení zcela zdarma ze stránek Webmakeru. Dostupný je také bezplatný návod, který vás zasvětí do všech funkcí aplikace.