Hlavní navigace

Nový seriál Uvnitř přírodních gigantů

14. 11. 2014

Sdílet

 Autor: TZ Viasat Nature
Přírodní rekordy a extrémy fascinují člověka odnepaměti, obzvláště pokud jde o živočichy, s nimiž se setkává v roli lovce, kořisti nebo i pouhého pozorovatele. Kanál Viasat Nature v novém dokumentárním seriálu Uvnitř přírodních gigantů zprostředkovává výzkum největších žijících živočichů z různých koutů světa.

Tým přírodovědců, mezi nimiž nechybí biolog, anatom, evoluční biolog a etolog, v seriálu hledá odpovědi na otázku, jak extrémní životní podmínky utvářely největší živočišné druhy dnešní doby. Spolu s týmem pod vedením veterinárního lékaře Marka Evanse procestují diváci celý svět, aby nahlédli doslova pod kůži nejpozoruhodnějších volně žijících zvířat a odhalili tajemství jejich vývoje a úspěšného přežití.

Na „pitevním stole“ se vědcům ocitne například největší suchozemská šelma – lední medvěd –, který může vážit až tunu a měřit tři metry, mořská želva kožatka velká, jejíž největší nalezený jedinec měřil 291 cm a vážil 961 kilogramů, nebo vorvaň obrovský, největší ozubený živočich na světě, který se pyšní i největším mozkem (7 kg) a nejtlustší kůží (36 cm) ze všech zvířat.

 Uvnitř přírodních gigantů

Vědci před kamerami otevírají těla nalezených uhynulých exemplářů těchto rekordních živočichů a zkoumají jejich anatomii. Na rozdíl od většiny dokumentů o volné přírodě, které se zabývají chováním zvířat, seriál Uvnitř přírodních gigantů odhaluje, jak se tito tvorové evolučně přizpůsobili svému prostředí.

Věděli jste, že:

special_kyberutoky

-    nejbližším žijícím příbuzným velryb je hroch?
-    chobot je tak univerzální nástroj, že jím slon dokáže trhat drobné bobule i vyvracet stromy?
-    nejsilnější stisk čelistí ze všech zvířat má krokodýl, avšak nedokáže použít zuby ke žvýkání potravy?
-    žirafa má nejvyšší krevní tlak ze všech zvířat, ale srdce pouze o málo větší než člověk?

Seriál Uvnitř přírodních gigantů, v němž vystupuje mimo jiné i známý biolog a popularizátor vědy Simon Watt nebo proslulý evoluční biolog Richard Dawkins, můžete sledovat vždy v pondělí od 17. listopadu do 22. prosince 2014 v 19:15 hod. na kanálu Viasat Nature.