Hlavní navigace

Nvidia chystá čipy Tegra i pro ultralevné netbooky

V rámci rozvoje své strategie plánuje Nvidia nabízet čipy Tegra, původně určené pro nejmenší mobilní zařízení, i výrobcům netbooků. Díky nízké ceně komponent by mělo být možné nabídnout přístroje s cenou pod 100 dolarů (asi 2 000 Kč).
Martin Noska 12. 1. 2009

Sdílet

Potvrdil to prezident a CEO Nvidie Jen-Hsun Huang v interview na veletrhu CES, přičemž jeho firma údajně již v současnosti spolupracuje s výrobci PC na netboocích s čipy Tegra. Nvidia o těchto svých čipech tvrdí, že jsou údajně výkonnější, energeticky úspornější a také menší než Atomy od Intelu (jejich pouzdro je menší, než drobná mince - viz obrázek), ovšem nejsou kompatibilní s x86 instrukční sadou, takže na nich není možné spustit běžné Windows.

Tyto "all in one" čipy, které byly ohlášené na začátku roku 2008 kombinují ARMové procesorové jádro, dále grafické jádro vycházející z rodiny GeForce, northbridge, southbridge a dokonce i základní paměťové funkce - není proto divu, že jsou někdy označovány také jako "computer-on-a-chip" (počítač v čipu). Produktová řada má zahrnovat mocely Tegra 600 s frekvencí 700 MHz a Tegra 650 na frekvenci 800 MHz, určené hlavně pro GPS přístroje, ale i MIDy a UMPC (Mobile Internet Devices a Ultra Mobile PC) a dále čip Tegra APX 2500 s frekvencí 600 MHz, jenž je zaměřen na použití v PDA s Windows Mobile.

Tyto čipy by měly přijít na trh kolem poloviny letošního roku a následně by se měly objevit i první přístroje na nich založené. V oblasti netbooků však nebudou konkurencí jen Atomy od Intelu, ale i mobilní procesory od firem Freescale a Quallcomm, které také v nedávné době ohlásili vlastní procesory určené pro netbooky a postavené na ARMovém jádru. Zájem o tento segment není náhodný, protože i přes pokračující ekonomickou krizi zažívají netbooky rozkvět a odhaduje se, že za rok 2008 bylo prodáno 14 milionů kusů - většina s procesory Intel Atom. Podle analytiků DisplaySearch se má toto množství letos navíc opět zvýšit.

Huang k použití čipů Tegra říká, že cílem ani není běh klasického softwaru, který člověk používá na svém PC (od toho jsou přece běžné počítače), ale hlavně webových aplikací např. pro připojení k sociálním sítím, neboť právě práce s nimi je to, co dělá mobilní přístroje charakteristickými svým využitím.

Nicméně Huang také naznačil, že jeho firma se nechce zaměřovat jen na přístroje pro běh webových aplikace, ale také přinést schopnosti plnohodnotného PC do netbooků - Atomy jsou podle něj briliantní procesory, ale jejich problém je v čipsetu, který je nevýkonný a také grafický čip v něm je velmi slabý a to zbytečně zatěžuje procesor. Již minulý měsíc proto Nvidia vydala energeticky úspornou platformu pro Atomy, která obsahuje grafické jádro GeForce 9400M a měla by nabídnout lepší poměr spotřeby a výkonu, než původní řešení od Intelu. Netbooky využívající toho řešení by se měly pohybovat v cenovém rozpětí 299 až 399 dolarů, dodal Huang.