Hlavní navigace

Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma

 Autor: Ⓒ Nvidia
Nvidia se na umělou inteligenci zaměřuje dlouhodobě, a její nové CPU zaměřené na datacentra a postavené na architektuře britského Armu toho má být dalším důkazem.
David Slouka 27. 4. 2021

Sdílet

Specializovaný mikročip využívá energeticky úsporná jádra, čtvrtou generaci technologie Nvidia NVLink, paměťový podsystém LPDDR5x, unifikovanou koherenci mezipaměti a další vývoj zaměřený na trénink a zpracování algoritmů umělé inteligence.

Samozřejmě součástí jako také vylepšení mířená na High Performance Computing, kde Nvidia oproti konkurenci ztrácí – a změna má nastat i díky procesoru Grace. V AI by mohl postavení firmy posílit výrazně, a výzkum AI dominuje i v oblasti HPC.

Jde o první CPU pro datacentra v portfoliu amerického obra, a první ukázky vypadají dobře. Současné nejrychlejší serverové procesory by Grace měl pro potřeby AI překonávat o více než desetinásobek, primárně v oblastech jako je NLP, datová analytika nebo supercomputing.

Pro maximální výkon však bude nutné CPU Grace propojit s grafickými kartami Nvidie; propojení CPU a GPU je něco, na co firma hodně sází. Slibuje rychlost propojení kompatibilních CPU a GPU až 900 Gb/s.

Už nyní víme, že na architektuře Grace chtějí první superpočítače postavit CSCS (Švýcarské národní superpočítačové centrum) a Národní laboratoř Los Alamos, kterou spravuje americké Ministerstvo energetiky.