Hlavní navigace

Nvidia Grace: 10 rychlejší výkon v AI, slibuje firma

27. 4. 2021

Sdílet

 Autor: Ⓒ Nvidia
Nvidia se na umělou inteligenci zaměřuje dlouhodobě, a její nové CPU zaměřené na datacentra a postavené na architektuře britského Armu toho má být dalším důkazem.

Specializovaný mikročip využívá energeticky úsporná jádra, čtvrtou generaci technologie Nvidia NVLink, paměťový podsystém LPDDR5x, unifikovanou koherenci mezipaměti a další vývoj zaměřený na trénink a zpracování algoritmů umělé inteligence.

Samozřejmě součástí jako také vylepšení mířená na High Performance Computing, kde Nvidia oproti konkurenci ztrácí – a změna má nastat i díky procesoru Grace. V AI by mohl postavení firmy posílit výrazně, a výzkum AI dominuje i v oblasti HPC.

Jde o první CPU pro datacentra v portfoliu amerického obra, a první ukázky vypadají dobře. Současné nejrychlejší serverové procesory by Grace měl pro potřeby AI překonávat o více než desetinásobek, primárně v oblastech jako je NLP, datová analytika nebo supercomputing.

Pro maximální výkon však bude nutné CPU Grace propojit s grafickými kartami Nvidie; propojení CPU a GPU je něco, na co firma hodně sází. Slibuje rychlost propojení kompatibilních CPU a GPU až 900 Gb/s.

Už nyní víme, že na architektuře Grace chtějí první superpočítače postavit CSCS (Švýcarské národní superpočítačové centrum) a Národní laboratoř Los Alamos, kterou spravuje americké Ministerstvo energetiky.