Hlavní navigace

nVidia odhalila procesor Kal-El, obsahuje pět jader

22. 9. 2011

Sdílet

Společnost nVidia tento týden odhalila specifikace svého chystaného procesoru vyvíjeného pod označením Kal-El (Tegra 3).

Obecně se počítalo, že půjde o čtyřjádrový čip, vycházející z architektury ARM Cortex A9. Existence pátého jádra je proto poměrně překvapivá. nVidia páté jádro označuje jako „společníka“ zbylých čtyř jader, který má být využit v případě, že není aktuálně požadován vysoký výkon a je potřeba maximalizovat životnost baterie tabletů a smartphonů. Toto jádro by mělo stačit například pro surfování na webu, poslouchání hudby či dokonce na přehrávání videa a na další méně náročné činnosti.

Podle blogu zástupců nVidie spočívá tajemství pátého jádra v čipu Kal-El na nižší frekvenci a extrémně nízkém napájení. Jde de facto o samostatný procesor, který je při běžné práci v pozadí a systém a aplikace s ním nijak nepracují. Do hry přichází až ve chvíli, kdy je to skutečně žádoucí a naopak zbylá čtyři jádra budou uspána do doby, než bude jejich výkon opět potřeba.

I když samotný koncept použití dalšího nízkoenergetického jádra není nijak převratný (např. v loňském roce ohlásil Marvell dvoujádrový čip ARM označovaný jako Armada 628 se dvěma jádry na frekvenci 1,5 GHz a třetím na 624 MHz), bude Kal-El od nVidie po svém uvedení vůbec prvním masově vyráběným pětijádrovým procesorem na trhu.

nVidia slibuje díky využití pátého jádra u procesorů Kal-El až o 50 % vyšší energetickou účinnost a také výrazný výkonnostní nárůst oproti čipům Tegra 2. Na trhy by tyto nové procesory měly dorazit ještě před koncem letošního roku.